„Zhruba 88 milionů korun jsme na tuto stavbu získali z Evropské unie, zbytek tvoří finance ze státního rozpočtu a rozpočtu kraje. Opravovaný úsek byl dlouhý asi 9 kilometrů. Po rekonstrukci se výrazně zlepšily technické parametry komunikace,“ řekl krajský radní Josef Ješina, který je odpovědný za oblast dopravy.

„Už jsem tam jel. Ta změna je neskutečná.,“ reagoval starosta České Skalice Tomáš Hubka. „Zkracuje to cestu, dochází k velkému zrychlení. Jde o velkou pomoc řidičům. Kvalita silnice se už blíží k evropským normám,“ dodal.

Rekonstrukce silnice začala letos na jaře. Silničáři opravovali vozovku od hranice náchodského a trutnovského okresu za obcí Křižanov až po začátek města Česká Skalice. Vyměnili části rozbité vozovky, zvýšili její nosnost a zesílili její konstrukci. Obnovili rovněž odvodnění.

„Oprava silnice do České Skalice patří mezi šest projektů, na které získal Královéhradecký kraj z Evropské unie přes 346 milionů korun,“ uvedl Jiří Hošna z kanceláře hejtmana. „V následujících pěti letech chce vedení kraje dát na opravy silnic 1,3 miliardy korun, a to z vlastních zdrojů,“ dodal.

Skalice žádá další opravy

Starosta České Skalice Tomáš Hubka, však avizuje i potřebu dalších oprav „Přímo středem města vede silnice 1/33 a ta je v katastrofálním stavu. Nejhorší je to v centru města a na některých odbočkách z něj. Jsou tam díry, výmoly a cesta se i občas propadá,“ popisuje problémy. Podle Hubky se však řešení blíží. Už byla podepsána smlouva mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a firmou Eurovia. „Opravy silnice ve směru od Jaroměře, přes Českou Skalici, až po hranici města, by měly začít v březnu 2010. Hotovo by mělo být v polovině téhož roku. Opravy budou stát 30 miliónů korun,“ dodal starosta.

(Jiří Máslo)