"Vzhledem k velmi silnému větru, který foukal i v noci a bohužel stále fouká a sněží, evidujeme k 12 hodině v Královéhradeckém kraji 21 poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Náchodsko, Trutnovsko, Jičínsko. Celkem je asi 5 500 domácností bez energie," uvedla v 12 hodin mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

K 17. hodině  v Královéhradeckém kraji 5 poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Náchodsko, 500 domácností bez energie.

Situace se tak od ranních osmi hodin, kdy bylo poruch na vysokém napětí 26 a bez proudu 12 000 domácností, zlepšila. 

Například Skicentrum Říčky dočasně v sobotu mimo provoz, právě kvůli výpadku elektřiny.

Sobotní zásahy hasičů po silném větru
Hasiči měli v kraji přes den 43 výjezdů, bez proudu je ale už jen 30 domácností

Ještě v pátek vpodvečer byla situace mnohem klidnější. "Energetici mají od dnešního podvečera 3. února plné ruce práce. Vzhledem k velmi silnému větru evidovali k 17. hodině v Královéhradeckém kraji sedm poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Trutnovsko, Jičínsko. Asi 1500 domácností je bez energie," hlásila v pátek k večeru Lapáčková.

"Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i v noci, pokud počasí, terén a bezpečnost dovolí," ujistila mluvčí ČEZu. Poruchy jsou způsobené velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení.

Ilustrační foto
Přes 48 tisíc řidičů v kraji letos čeká výměna řidičáku. O nový žádejte online

Zvýšený počet zásahů mají na bedrech i hasiči. K 18. hodině jich bylo už přes pět desítek, většinou se jedná o technické pomoci - odstranění stromů ze silnicí a vyproštění zapadlých vozidel ze sněhem zavátých příkopů. Dalším nejčastějším typem zásahu jsou dopravní nehody. Několik hodin strávili hasiči dnes při vyproštění zapadlého sypače mezi obcí Kramolna a její částí Trubějov na Náchodsku. Problém měl na sněhem zapadané komunikaci i jeřáb hasičů, pomocí dvou vyprošťovacích automobilů se pak podařilo dostat sypač zpět na cestu.