Talíře plné dobrého jídla, sklenky šampaňského a barevné gejzíry rachejtlí schovejte až na večer. Přes den můžete udělat třeba i něco pro své zdraví a ještě se při tom báječně pobavit.

Otužilci okusí ostrou vodu v Metuji

Náchodský oddíl dálkového a zimního plavání pořádá poslední den opět silvestrovský křest začínajících otužilců na Metuji, kterým se rozloučí s rokem 2014. Akce nazvaná Sejdeme se na Metuji aneb Česko-polské morzování se uskuteční od 13.00 hodin za budovou obchodní akademie. „Zveme širokou veřejnost. Přijďte v maskách a s dobrou náladou! A hlavně plavky s sebou," láká k účasti předseda otužileckého oddílu Metujští tygři Petr Kocián.

Dodal, že voda je letos pořádně ostrá a má přibližně 0,2 stupně Celsia. „Akce se i letos zúčastní polští otužilci z Kudowy-Zdrój, otužilci z pražského klubu a nově plavci z Dobrušky. Čekáme opravdu hojnou účast. Jako vstupné, které ve studené vodě zahřeje, postačí slivovice, jablkovice či hruškovice, neboť tento nápoj kudy teče tudy léčí," zavtipkoval Petr Kocián.

Vzhledem k alespoň částečné sněhové nadílce si na své přijdou i příznivci recese. V Červeném Kostelci na Prodance se bude od 10.00 hodin konat XIV. silvestrovský sjezd na čemkoliv. Nebude chybět ani tradiční svařák, čaj a polévka. „Setkání se koná na vlastní nebezpečí všech zúčastněných posádek i diváků," upozorňují pořadatelé.

U Čertovy skály počká Sarka Farka

Magickým místem na silvestrovské odpoledne se už tradičně stane Čertova skála, která se tyčí se na kopci nad Suchým Dolem.

Oblíbený „Silvestrovskej vejšlap" k tomuto skalnímu útvaru organizuje polický Klub přátel turistiky. „Vydat se může každý po vlastní ose. Příchozí budeme čekat u Čertovy skály mezi 13.00 až 15.00 hodinou. Samozřejmě nebude chybět čertovsky dobrej mok pro dospělé a čaj na zahřátí pro děti. Na ně bude i letos čekat pekelník Sarka Farka," pozval na akci Petr Scholz z Klubu přátel turistiky TJ Spartak Police nad Metují.

Věří, že na akci opět zavítají stovky lidí, kteří tím udělají nejen něco pro zdraví, ale potkají se s přáteli, popovídají si a užijí si fajn atmosféru posledního dne v roce.

Další Silvestrovský vejšlap se chystá i v Teplicích nad Metují, a to od 10 hodin, kdy je sraz u nákupního střediska. Občerstvení bude prý zajištěno.

Na neobvyklý zážitek zve také náchodské kino Vesmír, kde se zítra od 17.30 hodin uskuteční zhruba sto minut dlouhý satelitní přímý přenos z Berlínské filharmonie „Berlínské silvestrovské gala 2014".

Zábava hlavně pro nejmenší se chystá zítra v Novém Městě nad Metují. Dětský silvestr aneb Silvestrovské rodinné odpoledne potrvá od 15.00 do 17.00 hodin na Husově náměstí. Čeká se bohatý program s vystoupením kouzelníka, soutěže o ceny, přetahování starého a nového roku, přípitek „rychlými špunty" i ohňostroj. Pro děti bude čaj a párek v rohlíku zdarma.

Také v josefovské pevnosti bude připravený neobvyklý program, a to od 14.00 hodin. V areálu Ravelinu No. XIV se uskuteční silvestrovské střelby z kasematních a polních kanónů. Na programu budou i komentované prohlídky muzeí Ravelinu No. XIV, Bastionu No. IX, Traxlerovy sýpky a podzemních chodeb či soutěže.

Možnost rozloučit se se starým rokem a přivítat ten nový nabízí také letos obnovené Centrum Walzel v Meziměstí. V restauraci Švejk bude k posezení s přáteli hrát reprodukovaná hudba a v Salonu Walzel se zájemci budou moci vyřádit na parketu při živé hudbě v podání kapely Efekt z Hořic. „Návštěvníci se také budou moci pobavit v bowling baru a na laserové střelnici," uvedla Barbora Brandejsová z Centra Walzel.