Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jde o opravdové partnerství, ne o politiku

Česká Skalice - /FOTOGALERIE/ Sobota 13. června přinesla do České Skalice velkou slávu. Na místní radnici zavlály kromě unijní zástavy také vlajky tří dalších států, které oznamovaly kolemjdoucím, že ten den je něčím výjimečný.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Den partnerských měst v České Skalici.Foto: Klára Němečková

Symboly české, slovenské a polské státnosti tu ohlašovaly Den partnerských měst. Ten pořádalo občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice a město Česká Skalice.

Oficiální zahájení nastalo v devět hodin ráno na radnici. Sešli se zde představitelé a zástupci České Skalice, polských měst Polanica Zdrój, Bardo a Tarnowo Podgorne a slovenského Liptovského Hrádku. Za „domácí“ hosty uvítal a slovem provázel českoskalický místostarosta Josef Daňsa.

Navzdory určité formálnosti vládla slavnostnímu aktu od začátku pohodová a přátelská atmosféra. Bylo znát, že tu jde především o spolupráci a opravdové partnerství mezi městy a ne o politiku, což ve svých projevech vyjádřili také zástupci partnerských měst, například i starosta lázeňského městečka Polanica Zdroj Jerzy Terlecki: „Partnerství mezi našimi městy je opravdu dobrý nápad, jak úspěšně a efektivně spolupracovat. Jsme rádi, že se můžeme takto setkávat se svými přáteli. Ať nám sluníčko svítí a to nejen pro dnešní den!“

Úvodní část dne byla zpečetěna podpisy zástupkyň nových partnerských měst – polského Barda a slovenského Liptovského Hrádku na deklaraci o spolupráci. Po přípitku se pak hosté vydali procházkou městem až k Barunčině škole, kde byl nejen pro ně, ale i pro příchozí diváky, připraven kulturní program. Tradiční uvítání chlebem a solí uchystaly děti z místního dětského folklorního souboru. Oblečeny v dobových krojích pak zazpívaly a zatančily divákům a předvedly hry z doby, kdy do školy chodila Božena Němcová.

Vystoupil zde i folklorní soubor Barunka, který je zároveň pořadatelem akce „Lidový rok“.
Součástí Dne partnerských měst byl i V. ročník mezinárodního dětského Festivalu báchorek a pověstí. Úžasnou, trojjazyčnou podívanou, plnou lidových tradic a zvyků, zvládly české, slovenské a polské děti připravit pro diváky za necelý jeden den a za své výkony si vysloužily obrovský potlesk.

„Celou tuto akci má z větší části „na svědomí“ paní Květa Ležovičová (předsedkyně sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice). My jsme s potěšením Festival báchorek a pověstí hostili minulý rok a doufáme, že vás, po tomto skvělém ročníku v České Skalici, budeme příští rok opět moct přivítat u nás v Bardu,“ vyslovila naději zástupkyně polského partnerského města Beata Szewczyk.

Velký zájem byl i o ochutnávky tradičních místních jídel, které byly v prostorách Barunčiny školy k mání.

Slovensko lákalo na své jedinečné sýry, Polsko zase na skvělá pečená masa, klobásky a minerální vodu. Největší zájem byl ale o stánek, kde místní maminky vystupujících dětí nabízely skvosty svého pekařského umění v podobě svatebních koláčků, bublanin s třešněmi a jahodovou „kaší“ se zakysanou smetanou. Nasycení se pak vydali delegáti partnerských měst na prohlídku města, škol a místních zájmových organizací.

Návštěvníci i obyvatelé města se pak mohli blíže seznámit s jednotlivými partnerskými městy na výstavě v Regionálním informačním centru na Husově náměstí.

Starosta České Skalice Tomáš Hubka nakonec všechny pozval na slavnostním zakončení Dne partnerských měst. Tím byl pořad „Galavečer aneb Poznejme se navzájem“ v místní sokolovně, kde proběhla krátká prezentace jednotlivých partnerských měst a pak mohla začít zábava napříč hranicemi, na které si ten den nikdo z účastníků ani nevzpomněl. (Klára Němečková)

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
9

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení