„Pokud očekáváte od výletu do skal pohodový odpočinek v klidné přírodě, doporučujeme zvolit si raději jiný termín, kdy si mnohem více vychutnáte krásu skalních útvarů a místní přírody,“ doporučuje Petr Kuna ze Správa CHKO Broumovsko. „V Polsku je navíc volným dnem i pondělí a naši sousedé se tak na rozdíl od nás mohou těšit na prodloužený víkend,“ prozrazuje Petr Kuna, a dodává, že je prakticky jisté, že podobně jako v jiných letech vzniknou dopravní komplikace a problémy s parkováním v oblasti Adršpachu a Teplic nad Metují.

V minulých dvou letech vozidla turistů o květnových svátcích zablokovala dopravu v Adršpachu. V důsledku přeplnění všech parkovacích ploch stovky vozidel parkovaly v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny a Správa CHKO Broumovsko musela vést sankční řízení. „Přitom parkoviště u vstupu do skal v Adršpachu si svou kapacitou nezadá s parkovišti u velkých supermarketů,“ říká Petr Kuna.

Prohlídkový okruh v Adršpašských skalách ročně projde okolo čtvrt milionu návštěvníků, v Teplických skalách přes šedesát tisíc.
Záměrem ochrany přírody není odradit turisty, ale zajistit skutečný zážitek z pobytu v přírodě.

„Ve dnech s nárazově zvýšenou návštěvností však u mnohých převažuje zklamání a negativní pocity způsobené frontou u pokladen a tlačenicí v úzkých místech prohlídkových okruhů,“ upozorňuje Petr Kuna na skutečnost, že si skalní město v těchto dnechobčas nezadá s tlačenicí v metru.

Hlavním limitem návštěvnosti se stále více stává kapacita parkovacích míst, kterou již není možné dále zvyšovat na úkor přírody a zejména zážitku z prohlídky přírodní perly Královéhradeckého kraje.

Správa CHKO Broumovsko proto podporuje další systémová řešení, která jsou zatím v jednání. „Připravuje se zejména zlepšení informačního a navigačního systému pro turisty. Cílem je rozptýlit návštěvníky na celé území Broumovska, jehož přírodní a krajinné krásy nejsou dosud zcela objevené a podpořit návštěvu oblasti mimo exponované termíny,“ říká Petr Kuna.

Aby se neopakovalo živelné parkování nebo dopravní kolaps, byla učiněna potřebná dohoda o spolupráci mezi orgány veřejné správy. Na dodržování zákona tak bude tento víkend společně dohlížet obec Adršpach, město Teplice nad Metují, Policie ČR i dopravní policie, Česká inspekce životního prostředí a Správa CHKO Broumovsko včetně dobrovolných strážců přírody.

Pokud se rozhodnete tento víkend pro výlet do Adršpachu, počítejte předem s potížemi s parkováním. To je možné jen na parkovištích. Parkování v celé chráněné krajinné oblasti není dovoleno na loukách nebo na výjezdech lesních cest.


V exponovaných dnech raději volte cestu vlakem nebo autobusem. Spojení najdete rychle např. na http://jizdnirady.cz.

V případě, že se všechna parkoviště naplní, je vše připraveno tak, že do prostoru mezi náměstím v Teplicích nad Metují a křižovatkou Krčmov nad Horním Adršpachem vjedou jen vozidla projíždějící tímto úsekem a vozidla nesměřující na parkoviště pro turisty, tedy dopravní obsluha.

„Řidiči se budou muset obrnit trpělivostí, protože automobilovou dopravu bude komplikovat i uzavírka silnice mezi Bohdašínem a Vernéřovicemi z důvodu opravy asfaltu,“ připomíná Petr Kuna objížďku, která zřejmě udělá nejvíce problémy polským turistům.