Je to více než týden, co se ve skalách zranil horolezec. Muž se v Adršpašských skalách zřítil z padesátimetrové skály a zůstal zaklíněn asi deset metrů nad zemí. Letos se jedná o zatím nejvážnější úraz, pacient leží s vážným zraněním v nemocnici.


Zatím poslední případ je čerstvý a stal se minulou sobotu odpoledne. Hasiči na základě žádosti Zdravotnické záchranné služby vyjeli na Křížový vrch, kde pomáhali zraněnému horolezci.


Podnětem ke vzniku SZS, která pomáhá v krizových situacích ve skalním terénu, byl množící se počet úrazů v oblastech Teplických skal, Ostaše a Broumovských stěn. „Činnost je zaměřena zejména na bezplatné poskytování první předlékařské pomoci, vyproštění postižených z nepřístupných míst, transport postižených v nepřístupném terénu k dopravním prostředkům a pomoc při pátracích akcích,“ uvedl náčelník služby Bohumil Šustek.


Existenci služby si pochvaluje i vedoucí správy CHKO Broumovsko Hana Heinzlová. „Je-li na území provozováno horolezectví jako u nás, činnost podobných sborů vítáme,“ uvedla na adresu sdružení. SZS spolupracuje s Integrovaným záchranným systémem okresu Náchod, tvořeným zejména Zdravotnickou záchrannou službou, Hasičským záchranným sborem a policií.


Sdružení má v současné době 11 stanovišť první pomoci. Do jejich aktivit spadá i prevence, spočívající v informování turistů o zásadách bezpečného pohybu v terénu a možnostech přivolání pomoci. Na nejfrekventovanějších místech vykonávají členové sboru hlídkovou činnost. Každý z nich trvale věnuje pozornost zdokonalování oblasti záchrany osob z výšek, místopisných znalostí i v tréninku první pomoci.

Od roku 2000 došlo celkem k 71 zásahům

Už k sedmi letošním zásahům musely vyjíždět na Broumovsku členové Skalní záchranné služby.


„Celkově Skalní záchranná služba zasahovala od svého vzniku v roce 2000 u jedenasedmdesáti incidentů. Smrtelný úraz pamatujeme jen v měsíci říjnu 2003, kdy devatenáctiletého kluka zavalil uvolněný balvan a přivolaný lékař mu již nemohl pomoci,“ řekl Deníku náčelník služby Bohumil Šustek.
O nebezpečích a pravidlech chování informují turisty tabule a vývěsky. Všeobecně se nedoporučuje chodit mimo značené turistické cesty. „Mezi problémová místa bych zařadil kraví horu, ovšem ta není moc navštěvovaná,“ dodal Šustek.


Mezi jeden z nejkurióznějších zásahů patří záchrana koně. „Dva muži chtěli na koních překonat terén, kde zvířata nemohla projet. Povrch je tam velice svažitý, po chvíli museli seskočit ze sedel a koně dále vést. V úseku, kde už nebylo další pokračování v cestě možné, se jeden šestisetkilový kůň při otáčení propadl do díry. Po opakovaných pokusech o vytažení a opětovné zapadnutí zvířete nakonec kůň zahynul na vyčerpání,“ popsal smutný příběh náčelník Šustek.

(Ondřej Bednář)