Podle odborné firmy, která skalní podloží tři roky monitoruje, jsou kamenné bloky nestabilní a nevratně se vychylují. To nám potvrdil i odborník Pavel Tichý z chomutovské firmy, která se sledováním poškozených skal zabývá. Zcela alarmující informace přináší znalecký posudek nazvaný Interpretace naměřených dat, závěry a doporučení, který Náchodskému deníků společně s doprovodnými fotografiemi Tichý poskytl.
Zabezpečení skal, které město připravuje a spoléhá při tom na nejisté finanční prostředky od Evropské unie, je více než akutní. „Z naměřených hodnot a z průběhu deformačních křivek v porovnání s vývojem teplot okolního prostředí a změn vydatností pramenních vývěrů je patrné, že zaznamenané pohyby skalních pilířů jsou závislé na vývoji klimatických poměrů,“ píše se v úvodu zprávy.
Po podrobné analýze naměřených dat byl zjištěn nevratný pohyb skalního masivu. Skalám zároveň neprospívá proudění podzemních vod v jejich nitru, což se podle posudku nepříznivě projevuje v celkové stabilitě horninového masivu.
Odborník Tichý proto městskému úřadu navrhl přistoupit k realizaci zabezpečovacího zásahu, kterým by byla zajištěna stabilita skalní stěny. Jak nám Tichý sdělil, stupně nebezpečnosti skal se hodnotí od jedné do pěti, přičemž číslo pět je kritickým havarijním stavem těsně před zřícením.
„Již před čtyřmi lety byly skály v Nádražní ulici ohodnoceny stupněm čtyři a jejich stav se nadále zhoršuje a bude zhoršovat,“ upozornil.
V této souvislosti doporučuje městu co nejdříve nechat očistit skály od zvětralé horniny, dále v rámci zabezpečení provést zpevnění základů garáže a kůlny, které na skalním podloží stojí. „Základy se propadají do trhlin mezi pilíři a mohlo by dojít ke zřícení zadní stěn objektů,“ varuje Tichý.
Mimo to je nutné podchytit pramenní vývěry a odvést vyvěrající vodu od úpatí skalní stěny. Navíc se doporučuje pokračovat v pravidelném monitoringu až do realizace zabezpečovacího zásahu.
Kvůli zabezpečení skal požádalo město o chybějící peníze fondy Evropské unie
Zabezpečovací práce skal, které se hroutí v lokalitě Nádražní ulice, přijde město na 11 milionů korun.
Na tak velkou investici však není v městské pokladně dostatečné množství finančních prostředků. Starostka Bronislava Malijovská nám před několika dny řekla, že už byla podána žádost o přidělení peněz z fondů Evropské unie.
„Nyní čekáme, zda peníze získáme,“ uvedla. Získání takových prostředků však bývá během na dlouhou trať.
Pokud město nebude v tomto ohledu úspěšné, není vyloučeno, vzhledem ke špatnému stavu skal, že se obyvatelé domů, které na masivu stojí, budou muset vystěhovat.