Vládním speciálem letěli do Tokia nejen olympionici a funkcionáři, ale také třeba lékař Vlastimil Voráček, který pracuje pro tenistky. Neočkovaný lékař  byl prvním členem naší výpravy, jenž měl v Tokiu pozitivní test na koronavirus. A možná to byl právě on kdo mohl během letu nakazit i ostatní. „Pro ty sportovce je to tragédie. Rozhodně to je nezodpovědné a nemělo se to stát. Pokud ten lékař nebyl očkován, tak tam zkrátka měli poslat někoho jiného,“ měl jasno premiér.

Ve stejném duchu hovořil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Považuji to zkrátka za naprosto nezodpovědné a nepochopitelné – tím spíš, že je to lékař a že letí ve společném letadle s olympioniky. „Je to hrozná škoda pro sportovce, kteří možná o olympijské vystoupení přijdou. Doufám, že už těch nakažených nebude přibývat, aby se co nejvíce sportovců mohlo zúčastnit,“ věří Vojtěch.

Co se týče povinného očkování, tak se česká vláda k této variantě nepřiklání. „Nemyslím si, že by to mělo být povinné. Je potřeba lidi přesvědčovat, ale povinně očkovat určitě ne,“ dodal Babiš.