Za účasti obcí Božanov, Martínkovice, OS Stromodění, B-klubu Ulita a již tradičně Skautů Broumov se pustily do úklidu desítky dětí a dospělých.

Tradičně se do čištění příkopů kolem silnice vedoucí na Pasa vrhli broumovští skauti ze střediska Šedého vlka. „Čistili jsme úsek od první zastávky u rybníka Šlégl až po Honský rybník. K tomu ještě odbočku na Jetřichov,“ vyjmenoval vedoucí Ludva Duda a informoval nás, že celkově se úklidu účastnilo více než 30 „čističů“.

Ti naplnili desítky pytlů odpadem, který vyhazují řidiči z projíždějících automobilů nebo ho sem nepochopitelně přivážejí v igelitkách místo toho, aby skončil v popelnici či ve sběrném dvoře. „V lomečku na Pasách jsme našli skládku, kde bylo několik desítek starých pneumatik,“ kroutí vedoucí nechápavě hlavou . „Setkávali jsme se i s použitými plenkami, dětským oblečením nebo třeba vyhozenými autoskly,“ dodal.

Obyvatelé Martínkovic a Božanova společně s B–klubem Ulita se zase pustili do úklidu okolí spojnice mezi Božanovem a Martínkovicemi a dále na Broumov až k letišti. „Byli jsme překvapeni, kolik jsme toho posbírali. Nikdy bych neřekla, že na takovém krátkém a ne až tolik frekventovaném úseku může být takové množství odpadků,“ podivovala se jedna ze „sběraček“.

V Božanově bylo v sobotu živo i v lese u polských hranic, kde myslivci společně s hasiči a sokoly osazovali plochy uvolněné po těžbě dřeva. „Vysázeli jsme 300 dubů do oplocenky a pak na mýtinky celkem přes dva tisíce smrčků,“ prozradil hospodář MS Božanov Martin Špreňar.