VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci vezli pomoc českým krajanům do rumunského Banátu

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Do tisíc kilometrů vzdálené vesnice českých krajanů Gernik v rumunském Banátu se i letos před koncem školního roku vypravilo šestadvacet novoměstských školáků ze Základní školy Komenského. Doprovázeli je dva pedagogové, zdravotní sestra či zástupce muzea.

1.7.2013
SDÍLEJ:

Novoměstští školáci vezli pomoc do rumunského Banátu. Foto: archiv školy

Celá výprava už je zpět a českým krajanům vezla léky, zdravotnický materiál či oblečení, sportovních věci a obuv ze sbírky. Krajané navíc Novoměstské požádali o invalidní vozíky, které pomohlo sehnat zařízení pro seniory Oáza. Průměrný věk obyvatel českých vesnic v rumunském Banátu je totiž velmi vysoký. Zůstávají tam jen staří, mladí utíkají do Čech.

Věci putovaly přímo do rukou těch, kteří pomoc potřebují. Léky a obvazový materiál rozdělila zdravotní sestra Miroslava Vávrová s tamní zdravotnicí Marií Boudovou. „Děti je roznesly obyvatelům Gerniku, kteří pomoc nejvíce potřebují a už na ni každoročně čekají. Hned po našem příjezdu už čeká několik místních stařenek, které naše zdravotnice každoročně ošetřuje, u dveří stavení, kde jsme ubytovaní," uvedla kantorka Irena Kupková. Dodala, že krajané za pomoc děkují a váží si jí. Nebylo by jí nebýt mecenášů a podporovatelů.

S Gernikem Novoměstští spolupracují už šest let v rámci projektu Děti dětem. Letos také děti zpracují malou publikaci, která bude obsahovat, jaké suroviny čeští krajané v Rumunsku zpracovávají z přírody, jaké ne a proč.

V Rumunsku školáky na expedici nečekaly žádné výdobytky moderní doby. „Spíme tam vždy společně ve dvou pronajatých chalupách, suchý záchod na dvoře, mytí u koryta na dvoře se studenou vodou. Pravdou je, že ředitel gernické školy Josef Bouda s manželkou nám všem dopřávají luxus teplé sprchy u nich doma, když zatopí v lázeňských kamnech, která stávala v koupelnách našich prarodičů," popsala Irena Kupková.

Novoměstské a gernické děti se kamarádí i po škole, není mezi nimi jazyková bariéra a kořeny se nezapřou.

„Je pro nás velkou motivací a hnacím motorem pro další roky i to, že se nám vracejí do školy bývalí žáci, dnes středoškoláci i vysokoškoláci, kteří pro své studentské práce použijí náš školní projekt, jelikož v něm vidí smysluplnou práci, která v nich zanechala hlubokou stopu," dodala Irena Kupková.

Postřehy žáků

,,V Rumunsku mě nejvíc překvapila krásná příroda. Zaujalo mě, jak jsou tam lidé hodní, a také mají hodně zvířat. Moc se mi líbila plavba Dunajskou soutěskou, jeskyně Ponicova, stezka odvahy a výlet do Eibentálu."

Adéla Breitrová, 4. B

,,Nejvíc mě zaujalo rozdávání lékárniček a zdravotnických věcí v Gerniku. Moc se mi tam líbilo, za rok bych chtěla jet zase."

Gabriela Skaláková, 4. B

,,V letošním roce projektu se mi nejvíce líbila prohlídka jeskyně poblíž obce Dubova. Dále se mi líbila projížďka na lodích po Dunaji, kde jsme se dozvěděli, že zde byly zatopené vesnice a hladina se díky železným vratům zvedla o 45 metrů. V Eibentále se mi líbilo přespávání u hospody U medvěda, kde byla vynikající večeře i snídaně bramborové placky se sýrem a lívance se šípkovou zavařeninou."

Marek Haken, 9. A

,,Moc se mi líbila plavba po Dunaji. Plavili jsme se na dvou motorových člunech. Každý jsme dostal záchrannou vestu. Pluli jsme kolem skály, v níž byla obrovská jeskyně. Jmenovala se Veterán. Na stropě byl otvor, kterým dovnitř pronikalo světlo. Průvodce nám vysvětlil, že dřív v něm byl umístěn kanón, jenž sloužil k ostřelování a ničení lodí."

Natálie Králová, 4. A

Autor: Pavel Bednář

1.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení