Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci ze ZŠ Komenského jeli do Banátu

Nové Město nad Metují/Banát - Pětadvacet žáků naší školy, čtyři pedagogové a zdravotní sestra uspořádali od 4. do 10. května výpravu do rumunského Banátu, kde pobývali v české vesnici Gernik.

15.5.2008
SDÍLEJ:

Novoměstské děti se vypravily do rumunského Banátu. V tamní škole se setkaly se svými vrstevníky.Foto: Archiv školy

Děti pracovaly na projektu, v němž porovnávaly odlišnosti českých slov, která se vyvíjela v průběhu posledních 180 let, tedy od doby, kdy se banátští Češi vystěhovali 1000 kilometrů ze své rodné země a neměli s ní po tuto dobu téměř žádný kontakt. Šest českých vesnic se nachází v těžko dostupné jihozápadní části Rumunska, kam vedou často téměř nesjízdné cesty. Elektřina sem byla zavedena před 15 lety. Naše děti s rumunskými Čechy, kteří doma i ve škole mluví krásnou starou češtinou, denně objevovaly a zapisovaly odlišné výrazy, porovnávaly tradice a zvyky a po celou dobu poznávaly zajímavosti ze života lidí a zdejší přírodu. Poznávali jsme život Čechů, kteří si dodnes melou mouku na vodních mlýncích, zvaných vodenice a jsou soběstační.


Naše zdravotní sestra ošetřila mnoho lidí, kteří lékařskou pomoc velmi potřebují a nemají na ni peníze. Předala jim obvazový a krycí materiál, který zde velmi chybí. I tady byly naše děti těmto situacím velmi blízko.


Uvědomily si, jak mohou lidé v civilizovaných zemích žít, pokud jsou v nedostupných oblastech. Vše bylo umocněno tím, že to jsou původem Češi.
Všichni jsme si domů přivezli mnoho zážitků, o které se podělíme na chystaných besedách s promítáním a nejzajímavější fotografie si můžete prohlédnout na chystané výstavě.


Velký dík patří všem, kteří pomohli se sbírkou věcí pro gernickou školu a školku. Dárky se dostaly do rukou lidí, kteří pomoc potřebují a dokáží tyto věci ocenit.


Jelikož se jedná o projekt do značné míry výjimečný, zájem projevily novin a televize. Po celou dobu našeho pobytu vznikal televizní dokument. V Gerniku nás navštívil senátor Petr Pakosta, který rovněž přivezl humanitární pomoc.


Den po našem příjezdu nás ve škole navštívil redaktor Přemysl Šrámek se svým kameramanem a reportáž o našem projektu se stala tentýž den součástí hlavních zpráv na ČT1.

Celý pedagogický sbor je pyšný na naše děti, které skvěle reprezentovaly školu, Nové Město nad Metují i celou Českou republiku.

(Irena Kupková)

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení