Děti pracovaly na projektu, v němž porovnávaly odlišnosti českých slov, která se vyvíjela v průběhu posledních 180 let, tedy od doby, kdy se banátští Češi vystěhovali 1000 kilometrů ze své rodné země a neměli s ní po tuto dobu téměř žádný kontakt. Šest českých vesnic se nachází v těžko dostupné jihozápadní části Rumunska, kam vedou často téměř nesjízdné cesty. Elektřina sem byla zavedena před 15 lety. Naše děti s rumunskými Čechy, kteří doma i ve škole mluví krásnou starou češtinou, denně objevovaly a zapisovaly odlišné výrazy, porovnávaly tradice a zvyky a po celou dobu poznávaly zajímavosti ze života lidí a zdejší přírodu. Poznávali jsme život Čechů, kteří si dodnes melou mouku na vodních mlýncích, zvaných vodenice a jsou soběstační.


Naše zdravotní sestra ošetřila mnoho lidí, kteří lékařskou pomoc velmi potřebují a nemají na ni peníze. Předala jim obvazový a krycí materiál, který zde velmi chybí. I tady byly naše děti těmto situacím velmi blízko.


Uvědomily si, jak mohou lidé v civilizovaných zemích žít, pokud jsou v nedostupných oblastech. Vše bylo umocněno tím, že to jsou původem Češi.
Všichni jsme si domů přivezli mnoho zážitků, o které se podělíme na chystaných besedách s promítáním a nejzajímavější fotografie si můžete prohlédnout na chystané výstavě.


Velký dík patří všem, kteří pomohli se sbírkou věcí pro gernickou školu a školku. Dárky se dostaly do rukou lidí, kteří pomoc potřebují a dokáží tyto věci ocenit.


Jelikož se jedná o projekt do značné míry výjimečný, zájem projevily novin a televize. Po celou dobu našeho pobytu vznikal televizní dokument. V Gerniku nás navštívil senátor Petr Pakosta, který rovněž přivezl humanitární pomoc.


Den po našem příjezdu nás ve škole navštívil redaktor Přemysl Šrámek se svým kameramanem a reportáž o našem projektu se stala tentýž den součástí hlavních zpráv na ČT1.

Celý pedagogický sbor je pyšný na naše děti, které skvěle reprezentovaly školu, Nové Město nad Metují i celou Českou republiku.

(Irena Kupková)