Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školákům se nově rozšíří výuka o dopravní výchovu

Náchodsko – Od nového školního roku přichází do základních škol novinka, výuka bude rozšířena o další předmět, školákům nově přibude dopravní výchova. Značnou výhodu a předstih mají na základní škole ve Velkém Poříčí. Na této škole má dopravní výchova zapuštěny hluboké kořeny.

28.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Vyučuje se intenzivně už několik let jako mimoškolní předmět. Žáci, kteří se této výuky účastnili, navštěvovali dokonce také různé soutěže a vždy obsazovali přední místa. „Na koncepci začlenění nového předmětu jsme přes prázdniny intenzivně pracovali. Osnovy máme hotové a výuku bude mít prozatím na starost učitelka Ivana Havlová, která dopravní výchovu na škole vyučuje už řadu let," uvedla zástupkyně ředitele Jana Vitverová.

Větší problém však bude s pomůckami. „Něco málo na škole máme a prozatím jsme využívali dopravní hřiště v Bělovsi. Bude záležet na finančních prostředcích, abychom mohli další pomůcky dokoupit," uvedla Vitverová.

Včera o novince ve výuce,která se bude ve školách vyučovat  jako povinná součást rámcového vzdělávacího programu, informoval na tiskové konferenci v Praze ministr dopravy Zdeněk Žák. „Tak jako ve všech oblastech, i zde je důležitá prevence. Proto jsem osobně rád, že stát na prevenci nerezignoval a předmět dopravní výchova obnovuje. Věřím, že díky tomuto předmětu se u dětí podaří vypěstovat hodnotový systém a ohleduplnost na silnicích se vrátí mezi základní hodnoty slušného chování," uvedl v prohlášení ministerstva ministr Žák.

Na nový předmět se základní školy v regionu intenzivně připravují a podle svých finančních možností i vybavují potřebnými pomůckami. Na výuku dopravní výchovy jsou už zcela připraveni na Základní škole Na Ostrově v Jaroměři. Nově zařazený povinný předmět, který rozšířil výuku,  je nezaskočil.

Školáci ve znalosti dopravy excelují

„Vzdělávací program máme kompletně připravený. Škola je vybavena také všemi potřebnými pomůckami, a tak nákup nových nebude potřeba. Dopravní výchovu vyučujeme na škole už od roku 2007 a byla včleněna do prvouky. Základy dopravní výchovy si tak postupně osvojovaly všechny děti, které školu navštěvují.Vyučuje se i jako nepovinný předmět a děti, které  ho navštěvují, úspěšně reprezentují školu na dopravních soutěžích. Hodně jsme využívali dopravní hřiště v Náchodě-Bělovsi," informovala zástupkyně ředitele školy Simona Soukalová.

Škola má nezastupitelnou roli

Dopraví výchova vstupuje jako povinný předmět do osnov proto, že počet usmrcených a zraněných účastníků silničního provozu je považován za jeden z nejzávažnějších problémů bezpečnosti na silnicích. Navíc nejzranitelnější skupinou na silnicích  jsou chodci a cyklisté. Nezastupitelnou roli ve výchově v této oblasti má přitom právě škola.

„Cílem dopravní výchovy, jejíž výuku ministerstvo dopravy iniciovalo na školách, je zvýšit bezpečnost na silnici a odbourat mýty o pravidlech silničního provozu. S pomocí ministerstva školství a dopravní policie vznikl ucelený program dopravní výchovy, který bude vyučován povinně ve všech ročnících základních škol. Kromě toho také BESIP připravil i výukové materiály pro mateřské a střední školy," uvedlo ministerstvo dopravy na svých internetových stránkách.

Protože je konec letních prázdnin a začátek nového školního roku je vždy spojen se zvýšeným rizikem dopravních nehod, chystá se tradiční dopravně bezpečnostní akce s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne!, která má za cíl seznámit chodce a především děti se správným přecházením přes ulici.

Autor: Jiří Mach, Pavel Bednář

28.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení