Zatímco výtěžek z minulých ročníků putoval na dostavbu školy v Africe a do sirotčince Majengo, vloni šly peníze na nákup lavic do školy v tanzanské masajské vesnici Mto Wa Mbu (Komáří řeka). „I letos bude výtěžek věnován na provoz školy pro nejmenší děti v Mto Wa Mbu," prozrazuje za pořadatele akce Jiří „Georgo" Rosa, a dodává, že i letos se všichni účinkující vzdali nároku na honorář. „Návštěvníkům zahrají ještě kapely Asacra, Experiment Rock a Los Candelabros," ukončuje výčet interpretů Rosa.

Kromě peněz poputuje do Afriky i hmotná pomoc, zejména ve formě školních pomůcek. Ty mohou přinášet návštěvníci i letos.

Pořadatel festivalu Jiří „Georgo" Rosa absolvovala první cestu do Afriky společně s kamarádem v roce 2010.

JELI NA SAFARI, ALE V SRDCI JIM ZŮSTALY DĚTI

„Chtěli jsme hlavně vidět zvířata. To se ale brzy změnilo. Dozvěděli jsme se totiž, že malíř Jan Skořepa z Kuksu rozestavěl v masajské vesnici Mto Wa Mbu školu. Seznámili jsme se s klíčovou postavou, kterou byl ředitel Meshak Zakharia, a zapojili se aktivně do dostavby," připomína celou historii Rosa, který na podporu afrických aktivit, začal v České Skalici pořádat hudební festival Nasajem s Masajem.

Loňský ročník navštívilo přes 300 návštěvníků. Výtěžek činil téměř 36 tisíc korun plus 650 tanzanských šilinků, byl použit na nákup školních lavic pro dvanáct nových dětí.

Výsledkem putování po Afriky jsou už dvě knihy. Ta druhá, povídková kniha Tanzánie Safari Njema, je doplněna desítkami fotografií i česko-swahilsko-masajským slovníkem. „Ten zahrnuje zhruba tři sta nejpotřebnějších slovíček ve východní Africe v nářečí Kiswahili a Maa. Kniha obsahuje příběhy, které poskytují syrovější pohled na Afriku," přiblížil Jiří Georgo Rosa, který má za sebou prezentační „šňůru" po knihovnách a školách.

VYSLANEC PRO AFRIKU KONZULÁT JEŠTĚ NEMÁ

Při loňském křtu knihy, českoskalický starosta Martin Staněk předal Rosovi dekret, kterým ho jmenoval českoskalickým velvyslancem pro Afriku. Zároveň ho požádal, aby tam zajistil podmínky pro zřízení konzulátu. „Bohužel konzulát zatím není, nějak nebyl čas," usmívá se Georgo, který před rokem vtipkoval, že zatím neví, jestli postaví velvyslanectví jako masajský příbytek nebo pořádný panelák.