Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní zahradu v Machově zkrášlily jezírko i altánek

Machov - Místní základní škola je zařízením, které se může pochlubit krásně upraveným okolím lákajícím k zastavení nejen obyvatele, ale i řadu turistů. V rámci různých projektů vytvořili totiž žáci u budovy v uplynulých letech například bylinkovou zahrádku, keltský stromový kalendář či poučné pohřebiště odpadků.

26.9.2008
SDÍLEJ:

Machovští žáci se s vervou pustili do úpravy školní zahrady. Foto: Archiv školy

Také letos se u školy objevilo další místo, které přispěje k ještě většímu zvelebení celé lokality. Žáci pod vedením učitelů se tentokrát pustili do rozsáhlé úpravy školní zahrady.

Upravili zahradu

Zahrada se svého přebudování dočkala díky projektu ekologické výchovy nazvaného Učíme se v zahradě, na nějž se Machovským podařilo získat sto tisíc korun od Ministerstva školství.

„Díky této finanční podpoře jsme mohli přistoupit ke komplexnější úpravě celé zahrady. Nově jsme na ní vytvořili například trojkomorový kompost a jezírko, které se už nyní hemží spoustou živočichů. Dále jsme založili i malý pozemek, na němž se chystáme v budoucnu pěstovat oves, žito, ječmen, brambory, čočku a hrách. Tento prostor bude žákům od jara sloužit jako badatelské místo i jako místo k odpočinku. Za školou navíc vyrostl i velký altán, který budou jednotlivé třídy využívat za pěkného počasí k běžnému vyučování,“ sdělila ředitelka školy Helena Martincová.

Oživili park

Podle jejích dalších slov není zrekonstruovaná zahrada jedinou novinkou, jež se letos u školy objevila. Za povšimnutí totiž stojí dále i nové sluneční hodiny. Ty si žáci vytvořili v rámci projektu nazvaného Z náměstí až k Slunci.

„Tento projekt zahrnoval kromě zhotovení hodin dále i úpravu zpustlého parku nacházejícího se asi sto metrů od školní budovy. Došlo zde nejprve k vyčištění celé lokality, která v minulosti již parkem bývala, a s dětmi jsme na pozemku poté vysázeli mladé stromky,“ uvedla Helena Martincová a doplnila, že projekt Z náměstí až k Slunci podpořily částkou 45 tisíc korun Nadace partnerství a Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER.

Na pouť otevírají

Obnovený park je veřejnosti k dispozici již řadu týdnů. Zrekonstruovaná školní zahrada pak bude slavnostně uvedena do života teprve tuto sobotu, a to u příležitosti Svatováclavské pouti. Celý program odstartuje 30 minut po 13. hodině na machovském náměstí. Přítomní se kromě otevření školní zahrady mohou těšit navíc také na vystoupení malých mažoretek či na představení kouzelníka v novém altánu.

Na tento den chystá navíc otevřené dveře i místní mateřská školka, která si připomene jubilejních 50 let od svého založení. Atmosféru pouti zpříjemní dále svým vystoupením i skupina Annabase. Malé návštěvníky pak jistě potěší přítomnost řetízkového kolotoče, jež bude opět roztáčet pan Kohl z nedalekého Bezděkova nad Metují.

Autor: Zuzana Kubečková

26.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení