Koho máme na radniciStarosta:Jan Birke, ČSSD
Místostarosta: Tomáš Šubert, PATRIOTI
Členové rady: Miroslav Brát, ČSSD
Jan Čtvrtečka, ČSSD
Marek Dvorský, ČSSD
Jiří Maršík, NK
Pavla Maršíková, KDU-ČSL
Edita Nováková, KDU-ČSL
Ladislav Tichý, ČSSD
Další zastupitelé:Pavel Bělobrádek, KDU-ČSL
Kamil Bořek, ČSSD
Michal Brát, ČSSD
Aleš Cabicar, TOP 09
Jana Celbová, ČSSD
Josef Hašek, ČSSD
Pavel Janeček, KSČM
Jan Ježek, NK
Petr Jirásek, ČSSD
Michal Kudrnáč, SZ
Tomáš Magnusek, ČSSD
František Majer, STAN
Soňa Marková, KSČM
Karel Petránek, VČ
Zdeněk Philipp, NK
Denisa Pokorná, ČSSD
Pavel Sokolář, ČSSD
Věra Svatošová, TOP 09

Pěšinky po zámeckém kopci v Náchodě jsou neudržované a zarostlé. V křoví se pohazují odpadky a celá stráň připomíná divočinu. Místo, které má lákat turisty mířící na zámek, je spíše ostudou. To se má změnit. Náchodská radnice připravuje v tomto volebním období spolu s památkovým ústavem kompletní obnovu kopce. Ten dřív dýchal půvabem romantických časů, který se mu má opět vrátit.

Zámecký kopec proměnil v malebné místo před necelými dvěma staletími osvícený páter Josef Regner. Navrhl úpravy, které návrší zcela změnily. Do té doby stál zámek na skále a kopec byl holý. Regner přišel s tím, aby lidé na kopec nanosili hlínu, osázeli jej a vdechli mu tak život. Vybudovali se zde cestičky, které točitě stoupaly k zámku.

„Část kopce nad Masarykovým náměstím bychom chtěli vrátit do tohoto stavu," uvedl Tomáš Šubert, místostarosta Náchoda. A dodal: „Jedná se o celkovou obnovu od Zámecké ulice až po ulici Smiřických. Obnovu všech cestiček, zeleně, přístupového schodiště na zámek, nového osvětlení. Z Karlova náměstí by měla vzniknout další přístupová cesta na zámek."

Projekt už nynější vedení města spolu s Národním památkovým ústavem, který zámek spravuje, připravilo. Zatím probíhají přípravné práce. Město chce na projekt získat evropské peníze, a to v novém dotačním období Evropské unie pro léta 2014-2020.

Priorita: Školy či místní komunikace

Co se hospodaření města týče, pak město Náchod letos investuje přibližně 111 milionů korun. Je to sice o asi 76 milionů korun méně, než s kolika hospodařilo vloni, ale Náchod je i po čtyřech letech uplynulého volebního období prakticky bez dluhů, splácí už jen asi dva miliony ročně.

„V letošním rozpočtu se nám však podařilo, a to i za uplynulé čtyři roky, co jsme byli na radnici, nashromáždit díky úsporným opatřením nemalé množství finančních prostředků. Máme jich nyní dostatek, abychom si mohli dovolit i investice nad rámec běžných výdajů. Peníze však nechceme rozhazovat, když se nám je podařilo pracně seskupit," uvedl starosta Jan Birke. Dodal, že co se investic týče, město zřejmě uspoří další nemalé prostředky, neboť ceny stavebních prací se v poslední době daří vysoutěžit ve výběrových řízeních třeba i o dvacet procent levněji oproti rozpočtovaným částkám.

Největší část investic ve výši asi 44 milionů korun šla letos do místních silnic. To má zlepšit stav třeba i v okrajových částech Náchoda, kde někteří obyvatelé v minulosti na špatné cesty upozorňovali.

Velká část peněz byla také vyčleněna na opravy škol, a to téměř dvaadvacet milionů korun. „Do škol investujeme pravidelně každý rok. Za zmínku určitě stojí, že v loňském roce to bylo téměř 30 milionů korun, letos je to 22 milionů. To je, myslím, úctyhodná porce pro jejich rozvoj, která se nám všem rozhodně vyplatí," dodal starosta.

Co se úspor týče, v těch město pokračuje. Třeba v květnu využilo elektronické aukce a nakoupilo na komoditní burze dodávky elektřiny a zemního plynu na příští dva roky za výhodnější ceny. „Do centralizace jsme zahrnuli nejen objekty města, ale i 21 městských organizací a společností. Výsledkem je milionová úspora. Největší podíl na tom má pokles ceny elektřiny v nízkém napětí, za kterou v příštích dvou letech zaplatíme o 860 tisíc korun méně," sdělil starosta.

Šetří se třeba i dál na radnici. A to i tím, že už není druhý placený místostarosta, jako tomu bylo v minulém volebním období, kdy toto křeslo obsadila místostarostka za dnes už opoziční stranu.

Další krok k větší transparentnosti

Náchodská radnice také udělala další krok k transparentnosti úřadu. Obyvatelé Náchoda mohou od letošního února mnohem lépe kontrolovat, o čem hlasují zdejší zastupitelé. Z podnětu některých z nich jsou totiž podklady, o nichž se na zastupitelstvech jedná a které zatím měli k nahlédnutí jen volení zástupci města, nově volně přístupné na internetových stránkách města. Radnice už před třemi lety umožnila živé přenosy, které mohou zájemci sledovat na internetu.

ANKETA: Rozvíjel se Náchod za poslední rok podle vašich představ?

VERONIKA BROŽOVÁ
V Náchodě žiji od narození. Jsem tady spokojená a líbí se mi, že se poslední dobou stále něco děje, buduje a vylepšuje. Musím uznat, že Masarykovo náměstí prokouklo, zamlouvá se mi i socha Škvoreckého. K nepoznání je také prostor za radnicí, kde kdysi bývala nevzhledná vietnamská tržnice.

PETRA DOČKALOVÁ
Musela bych asi hodnotit jednotlivé oblasti. V kultuře k žádnému rozvoji nedošlo, možná spíš naopak. V dopravě zaznamenávám velké posuny a co se týká školství a vzdělávání, tam se to rozvíjí velmi dobrým směrem. Spousta práce je vidět v centru města, které prošlo velkou proměnou.

SIMONA JIRSAK
Rodný Náchod přijíždím z Německa navštívit asi třikrát do roka a vždy jsem velmi mile překvapená, co se tady změnilo. Líbí se mi nádraží, zámecká věž, nově zrekonstruované mosty i schody u nemocnice a u ZŠ TGM. Po dokončení všech dopravních omezení se tady bude jistě i lépe jezdit.

JANA NESNÍDALOVÁ
Určité tady k posunu došlo hlavně při úpravě Masarykova náměstí. Vzniklo také hodně dětských hřišť a nový sportovní areál za ZŠ T.G.Masaryka. Co mě ale mrzí, že místo Tepny je pouze hromada suti. Cokoliv by bylo lepší než ta halda kamenů. To Náchodu nedělá dobrou vizitku. (reh)