Jak nás informovala tisková mluvčí náchodské police Eva Prachařová, policejní oddělení řeší na Náchodsku ročně několik přídadů, ve kterých se dětem ztrácejí ze šatny peněženky a mobilní telefony, popřípadě bundy nebo dokonce boty.


„A nejedná se vždy jenom o krádeže ze strany spolužáků. Někdy se ve škole objeví i člověk, který v ní nemá co dělat. Policie po celém regionu vyšetřuje ročně několik případů, kdy cizí osoba vnikne do školy,“ tvrdí policejní mluvčí.


Redaktoři Deníku se tedy vypravili do Základní školy Plhov, aby tam zjistili, jak jsou na tom s ochranou žáků. V čase návštěvy byla zrovna přestávka. Některé děti šly v té chvíli do jídelny na oběd a neznámým hostům otevřely dveře. V budově okolo stojící žáci ochotně ukázali cestu k ředitelně a redaktoři vyrazili.


Procházeli chodbami školy, minuli ředitelnu, nakoukli do třídy, která v té chvíli byla plná capartů. Ještě se trochu prošli a vrátili se zpět ke dvěřím ředitelny.
Na chodbě před ředitelnou se posadili na místo pro hosty a čekali na vedení školy. Byla přestávka a kolem živě diskutovaly skupinky dětí. Byli tam také někteří učitelé. Trvalo deset minut, než se návštěvěvy někdo zeptal, zda na někoho čeká, či někoho hledá.


Po chvíli přišla z výuky ředitelka plhovské základní školy Ladislava Simonová a uvedla hosty do své kanceláře. Ti jí položili několik dotazů ohledně bezpečnosti žáků a zabezpečení školy proti vniknutí cizích osob do budovy.

Jak zabezpečit školu? Otázka za všechny prachy

Jak nám sdělila ředitelka základní školy na Plhově Ladislava Simonová, budovu školy v osm hodin zamykají a ta zůstává zamčená až do doby, kdy chodí žáci do jídelny na oběd. „Pokud někdo přijde dopoledne, musí tedy zazvonit buď do ředitelny ke mně nebo do sborovny k zásatupci ředitele. Musí se představit. Bohužel ale tato ochrana není stoprocentní, protože děti chodí třeba od lékaře,“ říká ředitelka. Nad vchodem je také kamerový systém. Pracovníci školy tedy vidí, zda někdo cizí přichází.


Velkým přínosem v minulosti byly služby žáků. „Měli jsme vrátnici přibližně před deseti lety, ale byli jsme kritizováni za to, že tak vlastně naše děti stavíme do první linie. Museli jsme ji zrušit,“ vzpomíná Simonová. Tyto služby byly podle ní v uritém směru dobré, protože žáci na vrátnici zapisovali každého příchozího.


Že by do budovy školy vnikl cizí člověk a začal šikanovat děti se podle jejích slov na plhovské škole nestává. „Občas jsme se zabývali nějakými krádežemi, ale z velké části kradli přímo žáci školy. Ti se pod různými záminkami vydávali do šaten, říkali třeba, že si jdou pro kapesník. V šatně pak prohledali kapsy svých spolužáků.“


Aby se ve škole propříště v šatnách vyhnuli dalším krádežím, mají v současné době žáci k dispozici skříňky. Ke krádeži tak může dojít pouze ve chvíli, kdy děti nechají své skříňky otevřené.


Hlavní vchod s kamerovým systémem ale není jediným vchodem, kterým se lze do školy dostat. Další je u hřiště, zvenku je však na dveřích koule. Do budovy se tímto vchodem dostane pouze ten, kdo má klíče. Tudy chodí děti odpoledne cvičit do tělocvičny. Mají nařízeno po sobě zavírat. „Ale stává se, že se žákům nechce čekat na opozdilce a do dveří strčí návleky, aby se nazavřely. To je z jejich strany samozřejmě velice neopatrné,“ vysvětluje ředitelka plhovské školy. Tvrdí, že to je pouze na jejich zodpovědnost, což prý mají uvedené i ve smouvě.


„Pokud žáci zahlédnou neznámou podezřelou osobu, jsou poučeni, že to mají neprodleně ohlásit pedagogům,“ dodává Simonová.
Mě a mého vousatého mohutnějšího kolegu oblečeného a lá hippies pedagogům nikdo nehlásil.

Elektronické karty žákům

Gymnázium v Broumově má u vchodu také kameru. Nesmí si však pořizovat záznam a mohou se tedy pouze podívat, co se před vstupem do budovy děje. Dveře školy jsou v době vyučování otevřené. „Nezavíráme je. Do budovy vedou tři vchody v různých místech a stejně tak jsou položené i šatny. Navíc žáci na gymnáziu nezačínají všichni v osm hodin jako na základní škole, mají jiný rozvrh,“ vysvětluje ředitel broumovského gymnázia Karel Výravský.


Vedení školy ví, že ochrana školy není dokonalá a řešením by podle ředitele Výravské bylo zavedení elektronického karetního systému. Každý žák by obdržel elektronický čip, na který by vstupoval do budovy. „Zavedení těchto karet je ale velice drahé. Máme sice podanou žádost u Královéhradeckého kraje, který je naším zřizovatelem, pochybuji však, že na to peníze získáme. Po zavedení karetního systému by bezpečnost školy byla určitě lepší. V současné době sázíme hodně na morální vyspělost lidí,“ říká Výravský a dodává, že Gymnázium Broumov je jedinou střední školou na Broumovsku a tudíž by měla být lidem otevřená.