VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavily se dožínky, úrodě požehnal pan farář

Křinice /FOTOGALERIE/ - Z amplionů vyhrávala stará česká dechová hudba do pochodu a na křižovatce uprostřed obce Křinice se shlukovali místní lidé. V sobotu hodinu po poledni vyrazil průvod napříč obcí na oslavu dožínek. Uspořádali ji zde podruhé, ale účast byla hojná a atmosféra přátelská, jako kdyby se tady tato tradice držela odnepaměti.

4.9.2013
SDÍLEJ:

V sobotu hodinu po poledni vyrazil průvod napříč obcí na oslavu dožínek.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

V čele se vezl na voze taženém statným vraníkem dožínkový věnec. Nechyběli účastníci v krojích, myslivci, hasiči a především zemědělci. Ti vyrazili nejen s koňmi a povozy tak jako dřív, ale také se starými traktory, kombajny i moderní zemědělskou technikou. „Průvod je řazený jako chronologie sklizně, od toho, jak sklízeli naši pradědové, naši dědové, jak sklízela naše generace a jak dnes sklízí naše děti," sdělil Bohuslav Steiner, člen kulturní komise a honební starosta.

Pecen chleba byl domácí

V dobré náladě všichni zamířili k místní škole, na zahradě byla následně dožínková slavnost. Hasiči sem přenesli věnec, pak všechny přivítala starostka obce Libuše Rosová v dobovém odění. Připomněla, že slavnost se koná nejen na oslavu sklizně, ale také proto, aby se všichni obyvatelé sešli pospolu a pobavili se. Poté jí předali symboly letošní úrody domácí pecen chleba, koláč a kytici. „Až se chléb požehná, tak si ho rozdělíme a každý ochutnáte. Je to chleba přímo domácí," uvedla starostka. Kdo ochutnal, tomu se sbíhaly sliny ještě večer.

Pak se slova ujal farář Martin Lanži, který připomněl, že dožínky jsou poslední velkou společnou událostí v obci. „Vždycky se tady začíná na Velký pátek křížovou cestou na konci dědiny, začátkem května mají akci hasiči, pak tady máme pouť. Toto je čtvrtá velká akce v této malé vesničce, kterou mám rád asi i proto, že nemá kostel. Oni se to pak vše snaží nahradit," řekl s úsměvem Lanži.

Farář poděkoval i za mír a svobodu

Připomněl, co za konflikty se děje například v Sýrii, Egyptě či v dalších místech a zdůraznil, že při tom si člověk uvědomuje, jakou hodnotou je mír a svoboda. „…že se tady můžeme sejít, a k tomu ještě dobrý Pán Bůh nám požehnává úrodu. Jsou to vše veliké dary, které potřebují, abychom Pánu Bohu poděkovali. Od toho jsou právě dožínky," řekl Lanži. Dodal ještě: „Pokud se děcka zlobí, že musí do školy, tak buďte si jisti, že vaši kamarádi v Africe a Asii by rádi chodili do školy, než aby museli utíkat před tanky a kulomety." Po modlitbě farář zalovil v pravé a následně v levé kapse, vytáhl kropenku a požehnal věnec a chléb.

Zdravici ke starostce a místním za zde hospodařící zemědělce pronesl Jaroslav Lád ze zemědělského družstva ze Žďáru nad Metují.

Na dožínky zavítali i přátele Křinických z polských vesnic. Z obce Ratno Dolne přijeli dokonce v krojích a přivezli také symboly úrody, které nechali faráři požehnat. Poláci navíc pro Křinické vyrobili tradiční velký dožínkový věnec. „Vloni jsme měli malý. Když jezdíme na jejich dožínky a vidíme tam jejich výtvory, to je něco úžasného. Tak jsem to chtěli také zkusit a rozhodli jsme se, že požádáme Poláky o jeho výrobu. Pro ně je to velká čest. Chtěli bychom ho nastříkat, aby nám vydržel do příštího roku, oni to také tak dělají," dodala starostka.

Zdravice zemědělců na oslavě dožínek
„Milá paní starostko, otevřete vrata dnešní slávy, neseme vám věnec žňový zemědělských hospodářů, ze samého ryzího zlata selského. Se srdečným přáním a vážným vinšováním štěstí, zdraví přicházíme k vám jako k nejvyššímu hospodáři z vůli všeho lidu obce Křinic, abychom vám a všem občanům obce předali naše žňové poděkování za dobrou spolupráci a nutnou toleranci. Celý rok jsme hospodařili s přírodou své znalosti, pracovitost a um poměřovali. Každý ví, nebyl to rok lehký. Přesto jsme pokorní a za úrodu ze svých polí vděční. Dnes je po žních roku třináct. Co bylo potřeba, uděláno je. Proto si nás dnes pohostěte a nechte pobavit, abychom zas dál mohli v klidu a míru na Křinicku hospodařit a novou úrodu, až přijde čas, s láskou do země založit."

Jaroslav Lád, předseda Zemědělského družstva Ostaš, Žďár nad Metují

Autor: Pavel Bednář

4.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení