Další přívaly sněhu a poryvy větru komplikují opravy poškozených zařízení. „Další opravy jsme museli odložit kvůli možnému pádu stromů,“ uvedl mluvčí společnost ČEZ Ladislav Kříž.

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí.

V pátek bude převážně zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 300 m, postupně nad 500 m, srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia. V 1000 m na horách kolem –1 st.C.

Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s bude během dne v Čechách zesilovat na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

ČTĚTE TAKÉ:Meteorolog: Tohle počasí není nic neobvyklého


Energetici mají plné ruce práce

Sněhová kalamita maří práci energetiků, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny, stále se objevují nové poruchy. Bez proudu zůstává 45 tisíc zákazníků ČEZ.

"Nejhůře postižen je severovýchod Čech a střed a sever Moravy. Na východě Čech se nyní těžiště koncentrace poruch nově posouvá z Orlických hor na Vysočinu – Havlíčkobrodsko a Hlinecko," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Situace se výrazně zhoršila v druhé polovině noci a nad ránem, kdy začalo znovu hustě sněžit. „I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, naneštěstí na jiných i stejných místech se objevují stále nové poruchy,“ řekla Nováková. Na některých místech pracovníky ohrožují pády větví a stromů.

Musely být zavřeny některé školy a přerušen provoz v porodnicích – např. Orsil v Častolovicích je od rána bez proudu.

Provoz na řadě tratí se zastavil

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí. Stále sněží a na koleje padají stromy. Osm úseků muselo být nově uzavřeno během noci.

Vzhledem ke sněhové kalamitě tak v současnosti nejezdí vlaky v úseku Nový Bor-Svor, v úseku Žďár nad Sázavou – Sázava u Žďáru, v úseku Frýdlant nad Ostravicí – Frenštát pod Radhoštěm, v úseku Havlíčkův Brod – Chotěboř, v úsecích Smržovka – Jablonec nad Nisou a Harrachov – Tanvald, v úseku Heřmaničky – Sudoměřice u Tábora, v úseku Mikuláčovice dolní nádraží – Panský, v úseku Bílý Potok pod Smrkem – Raspenava, v úseklu Svitavy – Květná, v úseku Liberec – Turnov, v úseku Rumburk – Krásná Lípa, v úseku Vamberk – Rokytnice v Orlických horách, v úseku Josefův Důl – Smržovka, v úseku Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem, v úseku Horní Lideč – Střelná, v úseku Hanušovice – Dolní Lipka a v úseku Hanušovice – Staré Město pod Sněžníkem.

České dráhy se snaží zavést náhradní autobusovou dopravu, mnohde ji ale není možné zajistit, protože silnice jsou také nesjízdné.

Hřebečský tunel uzavřený

Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku bude zavřený minimálně ještě po celý den. Hřebečský tunel je uzavřený kvůli opravám a objízdná trasa vedla po staré komunikaci. Silničáři a policisté úsek ve čtvrtek uzavřeli, protože zde padaly stromy a několik jich dokonce spadlo na auta. ČTK to v pátek řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

„Bude to zavřené minimálně dneska, ale nevěřím, že se stromy a větve stihnout odstranit. Včera jsem tam byl večer na pět minut podívat a vedle mě spadly dva stromy,“ řekl Ouhrabka.

Policisté už vyznačili objízdné trasy, směrem od Hradce Králové a od Mohelnice. Uzavírka působí velké komplikace. Ve čtvrtek se u náhradní trasy na Moravskou Třebovou tvořily velké kolony a ještě v noci policisté odkláněli vozidla na objízdné trasy. „Kamiony jezdily přes úzké okrskové silnice a ty nejsou na nákladní dopravu dělané,“ řekl Ouhrabka.

Sníh se na silnicích v Pardubickém kraji vyskytuje přibližně od nadmořské výšky 500 metrů. Silničáři stále pluhují. Na území kraje zataženo, na většině území také sněží nebo jsou sněhové přeháňky a déšť se sněhem.

AKTUÁLNÍ INFORMACE O SJÍZDNOSTI SILNIC NAJDETE ZDE!

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE: Kalamitní stav na Svitavsku a Ústeckoorlicku přetrvává

Pardubický kraj (16. 10. 2009) – Východní část Pardubického kraje postihlo v posledních dnech vydatné sněžení, které způsobilo komplikace především v dopravě a v zásobování elektrickou energií. Zvláště závažná situace je na Svitavsku, kde si kalamitní stav u Hřebečského tunelu vyžádal mimořádná opatření neobvyklá pro toto roční období. Důležitá silnice první třídy číslo 35 spojující Čechy s Moravou zůstává uzavřena až do pondělí, kdy se opět sejde hejtman Pardubického kraje Radko Martínek se silničáři, policií a hasiči. Společně posoudí situaci.

Hejtman Pardubického kraje dnes ráno osobně projel stanovenou objížďku a seznámil se s aktuální situací přímo na Hřebči. „Takovou situaci v říjnu opravdu nepamatuji. Počasí odpovídá spíše zimním měsícům. Přesvědčil jsem se, že stav je velmi vážný, proto jsme společně se záchranáři a policií uzavírku silnice I/35 prodloužili,“ vysvětlil hejtman, proč zůstává strategická komunikace na Moravskotřebovsku neprůjezdná. „Nesmíme riskovat zdraví a životy záchranářů kvůli neukázněným řidičům. Těžký a mokrý sníh láme stromy, které padají na vozovku zcela nekontrolovaně,“ řekl hejtman Martínek.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje posílila na Moravskotřebovsku rychlou zdravotnickou službu (RZP) o jednu posádku. Jak uvedl ředitel ZZS Marek Obrtel, pacienty z této části kraje bude vozit sanita do nemocnice v Boskovicích, Fakultní nemocnice v Olomouci a také do Ústí nad Orlicí.

Situaci v kraji monitoruje také oddělení krizového řízení krajského úřadu. K neprůjezdným komunikacím se přidaly v průběhu čtvrtku a pátku výpadky proudu díky poryvům větru. Distributor, firma ČEZ, rozšířil dnes ráno kalamitní stav i na okres Chrudim. Od včerejšího dne platí už na Ústeckoorlicku.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí