Sloučení navrhují představitelé školství Královéhradeckého kraje. Prý aby se ušetřilo. Téma slučování je však mezi studenty v současné době jako mávání červeným hadrem před býkem.
„Vůbec se mně to nelíbí, je to všechno nějaké divné a nerozumíme tomu. Probírali jsme to už několikrát ve třídě a nenašel se nikdo, kdo by s tím souhlasil. Naše třída je stoprocentně proti," říká razantně Karla Zezulková, která studuje v druhém ročníku obor veřejnoprávní činnost. Padl prý i nápad, že studenti by svůj odpor a nesouhlas mohli dát najevo stávkou.
„Stávka, nebo spíš demonstrace, by byla jedno z možných řešení, aby tam nahoře viděli, že s jejich nápady nesouhlasíme. Je to ale až jedno z krajních řešení. Budeme v každém případě dávat hlasitě najevo, že s tím nesouhlasíme a budeme bojovat za zachování nezávislosti naší školy. Snad se nad tím tam nahoře trochu zamyslí a smetou tento nesmyslný nápad pod stůl," uvádí Karla Zezulková.
Jak uvedla, ani její rodiče se slučováním škol nesouhlasí. Jelikož bydlí v Kostelci, má škola podle nich ve městě dlouholetou tradici a je známá po celé republice. Podle jejich názoru by už změna názvu škole hodně uškodila.
Myslí si, že když to je jediná střední škola ve městě, měla by být zachována.
Také Veronika Nováková, která studuje v druhém ročníku veřejnoprávní činnost, si myslí, že v případě sloučení by škola ztratila svůj smysl.
„Naše škola je v současnosti na dobré úrovni a má dobré jméno. Oděvní školu v Červeném Kostelci znají po celé republice a je uznávaná. Studenti ukazují svůj talent a připravenost na život na různých soutěžích, kde zpravidla obsazují přední příčky. Naše výrobky a návrhy jsou vždy kladně hodnoceny," obhajuje školu Veronika Nováková.
Z jejího pohledu škola funguje dobře také po ekonomické stránce. Jako příklad uvádí studenty, kteří založili a provozují v rámci výuky takzvané fiktivní firmy. S těmi jsou prý velice úspěšní a dokazují, že žáci jsou na reálný život dobře připraveni. Škola si prý vede celkově dobře, protože má dobré vedení a skvělý pedagogický kolektiv.
„Nechápu, z jakého důvodu by se naše oděvní škola měla spojovat se strojírenskou školou. Jsou to dva úplně odlišné obory. Mám obavu i z toho, že by škola mohla časem zaniknout a jelikož jsem místní, tak bych potom musela někde dojíždět. Důvod slučování mně není jasný, protože na školu se každým rokem hlásí dostatečný počet studentů. Například už jen přejmenování školy by vedlo k zaniknutí tradice," vysvětluje své postoje Veronika Nováková.
Podle ní by si nikdo nebyl jistý, o jakou školu vlastně jde a co je schopná naučit. Bylo by to prý hodně zvláštní, kdyby se po tolika letech tradice zrušila a nebo třeba jen škola přejmenovala.
Bojí se o přípravu na maturity
„Mám také obavu z toho, že po sloučení by se mohli začít rychle měnit učitelé a kvalita výuky by tím klesla. Až bych se dostala k maturitě, mohly by nastat problémy, že třeba nebudeme dostatečně připraveni. Nerada bych dopadla jako v loňském roce studenti z hronovské střední školy, která se zrušila," uvádí Veronika Nováková jeden z důvodů, proč nesouhlasí se sloučením škol.
Nedokáže si ani představit, že by měl být jeden ředitel na dvou školách. Kdyby prý bylo cokoliv nutné zařídit a musel by se ředitel shánět v jiném městě, tak by to podle ní moc efektivní nebylo.
Chtějí mít ředitele na místě
„Chceme mít svého ředitele pro tuto školu. Nechceme čekat třeba do druhého dne, než se jakýkoliv problém začne řešit. Vedení musí být na této škole, aby bylo možné ihned reagovat a cokoliv hned řešit, ne se doprošovat a čekat, až se někdo uráčí přijet. Vidíme, že ředitel tady řeší denně řadu věcí a neustále je k dispozici i studentům, kterým je ochoten vždy pomoci, nebo poradit. O to přijít nechceme," sdělila rázně Veronika Nováková.
Sloučení prostě nikdo místní nechce
Dodala, že ani jejím rodičům se to vůbec nelíbí: „Nadávají, že bychom například přestupovali na jinou školu ve třeťáku a uškodilo by nám to u maturit. Zvykání na nové učitele a odlišný způsob výuky by prý také nebyl dobrý. Každý učí jinak a každá škola jede v jiném režimu. Prostě to nechceme."
Proti případnému sloučení dvou nesourodých škol je i Radka Martínková, která je nyní v prvním ročníku na oboru veřejněprávní činnost.
„Podle mého názoru sloučení škol je tak trochu nesmysl, protože naše škola je dobrá a nechtěla bych se dočkat toho, aby se pak například zrušila. Bojím se, abychom nakonec nemuseli chodit do jiné školy. Ani nejsem pro, aby se měnil název školy. Je také možné, že by se vyskytl nějaký problém, u kterého bude potřeba přítomnost ředitele a on bude na jiném místě. Je to prostě nesmysl. Celý nápad se slučováním se mně vůbec nelíbí," nechápe aktuální téma Radka Martínková, která za studiem do Červeného Kostelce dojíždí z nedalekého Zbečníku. Že by měla chodit do školy v Hronově, to si prý nedovede představit.