Schránka se našla při opravě památky

Při letošní rekonstrukci Mariánského sloupu, který v roce 1747 vytvořil neznámý autor, našli restaurátoři obdélníkovou schránku, o níž se domnívali, že by mohla zmíněné předměty obsahovat. „Nikdy v minulosti se tato schránka zřejmě neotvírala, jsme proto všichni napjati a zvědaví na to, co v ní bude,“ řekl ještě před otevřením schránky starosta Zdeněk Drašnar. Dodal, že vzkaz z minulosti v podobě cenností by byl pěkným dárkem pro jejich obec, která napřesrok oslaví své kulaté 650. výročí.
Poté, co se restaurátorům podařilo uvolnit spáry a vyjmout vrchní desku, pod kterou byla vrstva tmelu, se ale objevil pouze kámen bez jakékoliv další dutiny.
Restaurátor Jindřich Roubíček uvedl, že už samotná obdélníková schránka, která se našla poté, co se mariánský sloup zbavil mechů a lišejníků, je velmi zvláštní a neobvyklá. „Pokud by se jednalo o nějaký kaz či vadu materiálu, vsadka by v žádném případě neměla tento tvar,“ je přesvědčen restaurátor.

Doufají, že ještě něco naleznou…

Jak dodal, jelikož archivní záznam neupřesňuje místo úkrytu cenností, je velmi těžké odhadnout, kde by se měl poklad nacházet. “Může být pod spoji jednotlivých částic, mezi sochou a hlavicí sloupu, ale i jinde. Určitě se nevzdáváme, restaurátorské práce nekončí, třeba ještě něco najdeme,“ zakončil Roubíček.

Pokud by se předměty v Mariánském sloupu podařilo skutečně objevit, jednalo by se o unikátní nález. Podle místního faráře Jana Józefa Czarného totiž v minulosti do Mariánských sloupů lidé cennosti běžně neukrývali. „Spíše je schovávali v kostelích, třeba v oltářích. Rozhodně ne v morových sloupech,“ vysvětlil farář.