Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sluneční elektrárna se nakonec stavět nebude

Dvůr Králové - Plán na výstavbu největší sluneční elektrárny nedaleko města definitivně končí. Zastupitelé rozhodli, že na průmyslové zóně u Zboží nakonec nepostaví ani výkonnostně menší fotovoltaické zařízení.

13.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: archiv

Definitivně o tom rozhodli ve středu, kdy pozemek nabídli k pronájmu soukromému subjektu. Ale na výstavbu sluneční elektrárny. Alespoň tím se podaří částečně zužitkovat práci, kterou v posledním roce zástupci města akci věnovali.

Radní doporučili, aby město pronajalo pozemky u Zboží na pětadvacet let. Kromě peněz za pronájem by město mělo získat také procenta z vyrobené elektřiny. S protinávrhem vystoupil zastupitel Jan Bém, který patří mezi hlavní zastánce výstavby elektrárny. „Znovu bych chtěl vyzvat zastupitele, aby zvážili, zda by město nemělo být samo investorem,“ apeloval na představitele města. Připomněl, že to může být do budoucna jediný zdroj příjmů, protože pozemky a domy na prodej už město nebude mít. „Jedná se sice o nákladnou investici, lze na ni ale získat až čtyřicetiprocentní dotaci a návratnost je garantována státem,“ doplnil Bém.

Starostka Edita Vaňková připomněla, že náklady kolem dvou set milionů korun by výrazně ovlivnily zadluženost města. „Mohlo by to například ovlivnit snahu získat úvěr na nákup čističky odpadních vod,“ vysvětlila.

Návrh Jana Béma, aby se město stalo samo investorem, nezískal potřebnou podporu. Naopak pronájem území zastupitelé odhlasovali. Navíc do podmínek výběrového řízení zařadili podmínku, že uchazeč musí předložit reference a mít zkušenost s provozováním sluneční elektrárny o výkonu nejméně jednoho megawattu. Další podmínkou je zaplacení přibližně dvou milionů korun.

Nápad na výstavbu fotovoltaické elektrárny se objevil v loňském roce. Zastupitelé řešili především otázku vysoké investice, která se měla pohybovat kolem čtyř set milionů. U Zboží měla vyrůst největší sluneční elektrárna v republice. Další návrh počítal alespoň s menším zařízením.

Autor: Bedřich Machek

13.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení