Blízko jednoho z nich zastavilo auto s polskou poznávací začnou, vystoupil z něj muž a žena a začali zalévat květinovou výzdobu. Manželé Daniel a Isabela Kula z polské Nové Rudy to mají do práce v Kamenné Hoře 52 kilometrů. „Pracuji jako kominík, takže ještě zhruba dalších 50 kilometrů najezdím v okolí Kamenné Hory,“ vysvětlil mladý muž, který jako nejrychlejší a nejkratší cestu za prací volí jízdu napříč Broumovským výběžkem přes Meziměstí. Jelikož sleduje i dění v tomto příhraničním městě, zareagoval na výzvu k adopci květináčů. „Jeden jsme si zamluvili a při cestě do práce nebo zpátky se tady staráme o záhon. Včera jsme pleli a dnes zaléváme,“ doplnil a spokojeně se díval, jak se jeho květinám daří. Na pár minut se u květináče protáhli a pokračovali v cestě.

Náchodští policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po nezjištěném řidiči elektromotocyklu, který by mohl pomoci s objasněním nehody.
Policie hledá svědky čtvrteční nehody cyklisty u Žďáru nad Metují

Na jaře v roce 2021 přišla s nápadem adopce květináčů žena, která se stará o čistotu úřadu, knihovny a dělá menší květinové dekorace. Její nápad nadchnul místostarostku Martu Hartmanovou. „Musím přiznat, že jsem se inspirovala zkušenostmi ostatních měst, kde se pustili do takové akce,“ řekla místostarostka. V malém městě není žádný zahrádkářský svaz, na osázení květináčů šli proto jinak. Zaměstnanci technických služeb květináče omyli, připravili čerstvou půdu a pilotní projekt se mohl spustit. „Teď během léta bude probíhat hodnocení. Květinové aranžmá bude ocení komise. Vyhlášení proběhne na začátku září,“ dodala, že nejlepší tři budou odměněni.

Pohádková i bylinková

V zelených reflexních vestičkách přišly ke květináčům i děti z nedaleké mateřské školy. Zatímco polský pár najede ke květináčům desítky kilometrů, předškoláci to mají jen pár desítek metrů. Jakmile překonali silnici, rozběhli se natěšeně ke svým zahrádkám. „Adoptovali jsme hned dva květináče – v jednom děti pěstují bylinky a v druhém mají okrasné květiny,“ sdělila ředitelka mateřské školy Jitka Kopincová. Cedulky napovídají, že předškoláci se starají o Pohádkovou a Bylinkovou zahrádku. Vzhledem k tomu, že se děti zahradničení věnují přímo na zahrádce v mateřské škole, nemusely žádné rostliny ani kupovat. „Část jsme vzali a děti si květináče sami osázely. Je fajn, že vidí, jak vše roste, že se musí plít, protože všechno si děti vypěstovaly na školní záhonech,“ zmínila ředitelka, že zahradničení patří k náplním denního programu. „Máme tu i rybízové keře. Děti si je vloni otrhaly, rozmixovaly a dělaly rybízovou marmeládu za studena. Tu pak prodávaly na vánočním jarmarku. Byla to opravdu velká hitovka a děti měly strašnou radost, že všem chutnala,“ dodala ředitelka. Ve školce se podle ní snaží brát děti k činnostem, které nejsou pro školku až tak běžné.

Před svými stými narozeninami prošel pomník celkovým očištěním a kompletní konzervace dala sousoší podobu z roku 1922.
Pomník Babičky slaví sté narozeniny. Božena Němcová nechává stopu i ve vesmíru

„Mám velkou radost, že si květináče lidé rozebrali a osázeli. Někteří hned přišli s myšlenkou na podzimní zasazení cibulovin na další rok. To mě velmi překvapilo,“ potěšilo místostarostku Martu Hartmanovou. „Škaredit se a zlobit se je v dnešní době plné depresivních informací už skoro normální, ale udělat něco pro dobrou věc, to chce elán,“ dodala místostarostka.