Noční silný vítr s sebou přinesl i sněžení a jediná přístupová komunikace spojující Božanov s Broumovem se stala neprůjezdnou – částečně kvůli sněhu, který nemohl být plynule odklízen kvůli zapadlému.

„Zkouším se dostat z Božanova lesní cestou. Snad to půjde projet,“ odpověděl nám včera před desátou hodinou starosta Božanova Karel Rejchrt na otázku jak to vypadá na hlavní silnici mezi Martínkovicemi a příhraničním Božanovem. Nepřímo tak odpověděl, že afaltka je neprůjezdná.

„Poprvé jsem to projížděl ve dvě ráno – to bylo ještě v pohodě. o hodinu později už tam byly první problémy,“ prozradil Deníku Radek Žoček, který udržoval cestu pomocí traktoru se šípem. „Problém nastal v ,houpačce’, kde vede cesta nejvíce pod úrovní okolního pole, ze kterého na ni hnal vítr sníh,“ dodal na vysvětlenou. S první větší nadílkou se vypořádal ještě nakladač, který sníh odházel, ale problém způsobilo poštovní auto, které neprojelo a zústalo uvězněné v závěji. „Nemohli jsme kvůli zašprajcovanému poštovnímu autu dál udržovat silnici průjezdnou a než jsme ho vyprostili, tak bylo zaváto,“ říká Žoček.

Božanovský starosta vozil obyvatele obce domů lesní cestou

Naštěstí starostova dopolední „mise“ obecním Nissanem po lesní cestě vedoucí pod Broumovskými stěnami do Martínkovic a dále do Broumova byla úspěšná a tak fungoval jako motospojka mezi Božanovem a okolním světem.„Jel jsem to dneska už asi pětkrát nebo šestkrát,“ prozradil nám včera před patnáctou hodi nou z broumovské nemocnice, kde čekal na jednoho z obyvatel obce, aby ho odvezl domů. Netradiční cestu domů měly i děti, kterým neprůjezdnost hlavní cesty zpestřil cestu ze školy. Zatímco starosta kyvadlově spojoval Božanov a některé jeho obyvatele s okolím, na zavátém místě na silnici se pokračovalo na jejáím zprůjezdnění. Když Radek Žoček se spolupracovníky zapadlé poštovní auto odtáhl přes příkop na pole, mohl se začít odklízet navátý sníh. K pročištění cesty bylo zapotřebí nasazení těžké techniky: traktor se šípem a radlicí, nakladač a další technika.