Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chránění dravci jsou citliví na rušení při hnízdění

TEPLICE NAD METUJÍ - Pečlivý průzkum a monitoring oblastí, kde se v CHKO Broumovsko dal očekávat výskyt sokolů, potvrdil, že se vzácní dravci letos opět vrátili, obsadili tradiční hnízdiště, ale několik týdnů již dokonce hnízdí.

11.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Internet

„Ne vždy totiž přítomnost sokolího páru na hnízdišti zároveň znamená, že hnízdění probíhá,“ říká zoolog Správy CHKO Broumovsko Jiří Spíšek, jenž dodává, že je mnoho okolností, které mohou způsobit, že ke hnízdění nedojde nebo je přerušeno.
Sokoli stěhovaví po více než 50 letech zahnízdily v roce 2005 ve skalním masívu Chrámových stěn v Národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Od té doby se zde každoročně situace opakuje, jen sokolí pár střídá skalní dutiny, ve kterých mláďata vychovává.

Hrozbou zloději, turisté i horolezci


Krom přímého vykradení hnízda s mláďaty je třeba jmenovat neukázněnou turistiku a horolezectví a také činnost vlastníků a nájemců například při lesních těžbách. K vyloučení těchto negativních vlivů, vydala Správa CHKO Broumovsko Nařízení č 1.


Horolezecká činnost je upravena výjimkou Ministerstva životního prostředí. Podmínky k jejímu provozování byly projednány mezi zástupci ochrany přírody a představiteli horolezeckého svazu a poté vydány v podobě výjimky. V tomto dokumentu jsou jasně stanovena místa a termíny, kdy a kde se smí horolezectví provozovat, a to zejména s ohledem na hnízdění vzácných a chráněných druhů ptáků.


Také vliv turistiky, a to právě v případě hnízda sokolů na Chrámových stěnách, je velice významný. Jde totiž o to, že ptáci snášejí vajíčka v časném jaru (počátkem dubna), kdy se teploty často pohybují okolo nuly. „Sokol hnízdo nestaví a vajíčka buďto snáší do písku ve skalní dutině nebo maximálně dokáže využít i staré hnízdo krkavců, kteří jsou díky své inteligenci naopak mistry ve stavbě hnízd. V době snůšky vajec, líhnutí a čerstvě narozených, nedostatečně peřím krytých mláďat, může každé vyrušení sedícího rodiče být pro hnízdění nebezpečné. Když je chladno, tak hrozí podchlazení a úhynu zárodků nebo mláďat, za slunečného počasí naopak může dojít k dehydrataci mláďat, pokud je vyrušená samice nemůže účinně stínit,“ vysvětluje Jiří Spíšek, a doplnil, že hnízdo navíc při opuštění rodičem zůstává nechráněno proti predátorům.

Sem ne, tady hnízdí dravci


Jelikož stezka prakticky prochází pod hnízdem, vyhodnotila Správa CHKO rizika a přistoupila k omezujícím opatřením. Podobně jako v loňském roce byl v této lokalitě zaveden takový prohlídkový režim na turistickém okruhu, aby byl zajištěn klid po dobu hnízdění. „Průchod po stezce pod hnízdem v délce cca 200 m je zamezen a ostrahu hnízda zde zajišťuje Správa CHKO Broumovsko ve spolupráci s ornitology a dobrovolníky z organizace KODAS,“ informuje veřejnost o změně zoolog. V letošním roce by Správa CHKO Broumovsko opět ráda rozšířila možnosti odborného výkladu a pozorování s pomocí kvalitní optiky. „V případě úspěšného hnízdění bude nejvíce k vidění v červnu, kdy jsou dorůstající mláďata intenzivně krmena, vylétají z hnízda a učí se létat a lovit,“ prozradil.

11.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení