VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud zastavil prodej Pivovaru Náchod

Náchod - Krajský soud vHradci Králové vydal předběžné opatření, kterým zakázal městu Náchod prodat městský pivovar. Zastavil tak plánovaný prodej výrobce piva Primátor do vlastnictví společnosti LIF a.s., jež uspěla vnedávném výběrovém řízení na koupi pivovaru.

4.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ARCHIV

Způsob, jakým radnice kupce pro pivovar vybírala, však kritizovala opozice i hlavní konkurent společnosti LIF, Pivovar Holba.Tomu se nelíbilo že město prodává pivovar nejnižší nabídce a jeho samého ze soutěže vyřadilo. Ke Krajskému soudu v Hradci Králové proto podal návrh na předběžné opatření. Soud argumenty uznal a prodej pivovaru zakázal.

Soud zablokoval nakládání s akciemi

„Předběžné opatření směřuje proti městu Náchod i proti společnosti LIF a.s.,“ sdělila soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Ludmila Kolářová. „Cílem je zamezit převodu akcií Pivovaru Náchod na společnost LIF. Zákaz nakládání s těmito akciemi platí až do pravomocného rozhodnutí soudu,“ dodala.

„Výběrové řízení na prodej pivovaru je v pořádku a opatření soudu je zbytečné,“ prohlásil starosta města Náchoda Oldřich Čtvrtečka. Na dotaz, jak bude město reagovat na stanovisko soudu, stručně dodal: „Dali jsme to právníkům, ať to posoudí.

To, zda se odvoláme, zatím ještě nevím,“ vysvětlil starosta.

Návrh na předběžné opatření, které k soudu podal pivovar Holba nechce jeho vedení komentovat. „Můžu jen říct, že důvod podání návrhu je stále stejný. Je to způsob, kterým město Náchod vybíralo kupce pro pivovar i naše vyřazení z tendru. Víc k tomu teď neřeknu,“ uvedl předseda představenstva Holby Zdeněk Konečný.

Spory můžou trvat do podzimu

Náchod se teď může proti zákazu prodat pivovar odvolat. Na celé věci, to ale nic nezmění. Kromě návrhu na předběžné opatření, totiž podala Holba a.s. i žalobu. „Týká se úkonů, které město jako prodávající učinilo vůči nabyvateli akcií, tedy společnosti LIF. Žaloba napadá převod akcií na vítěze výběrového řízení,“ vysvětlila soudkyně. Soudní řízení, jež rozhodne o dalším osudu pivovaru, se tak může protáhnout i na několik měsíců. „Lze očekávat, že Náchod se proti předběžnému opatření odvolá. Dokud nepadne rozhodnutí v této věci, nelze začít projednávat ani žalobu. Odhaduji, že k ústnímu jednání před soudem dojde možná až někdy na podzim,“ uvedla soudkyně Kolářová.

Prodej pivovaru provázejí pochybnosti

Deník jako jediný upozornil na to, že prodej pivovaru provázejí od počátku pochybnosti. Podezření, že při hledání kupce není vše v pořádku vzbuzuje hlavně chování starosty Oldřicha Čtvrtečky. Podle dokumentů, které má Deník k dispozici prosazoval nabídku společnosti LIF a.s., a to bez výběrového řízení. Už v červnu loňského roku totiž ignoroval nabídku konkurenční Holby a ke schválení radě předložil jen nabídku LIF. Když pak zastupitelé prvně hlasovali o prodeji pivovaru, dostali ke schválení jen nabídku LIFu. Ve výběrovém řízení, které bylo provedeno až na nátlak opozice, se pak střetli opět stejní konkurenti. Holba nabídla za náchodský pivovar 185 miliónů a LIF o pětatřicet méně. Přesto zvítězil LIF a Holba byla vyřazena. Korektnost výběrového řízení teď bude zkoumat soud.

(Jiří Máslo)

Vyvolává ve vás prodej náchodského pivovaru pochybnosti? Vyjádřete se v DISKUZI pod tímto článkem
4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení