Rolí organizátorek se opět chopily Jitka Kopincová a Hanka Krejčová. „Na akci se napeklo celkem čtyřicet jablečných štrúdlů, s kterými nám velice pomohly členky klubu důchodců, a to jmenovitě paní Říhová, Urbanková a Rozumová," uvedla Jitka Kopincová.

O osud některých štrúdlů se postarali účastnici soutěže o nejlepšího jedlíka, zbytek občerstvil přítomné hosty.

Právě soutěže řádně rozproudily podvečerní atmosféru. Soutěžilo se o nejlepšího jedlíka, nejchutnější domácí štrúdl, o nejšikovnějšího Viléma Tella a hledal se ten nej Vernéřovický pupík.

„Nejlepší jedlík musel v co nejkratším čase sníst jeden metr štrúdlu. Vyhrál Jaroslav Němec s časem dvě minuty a čtyřicet tři sekund. Na druhém místě byl Jakub Pindur a na třetím Matěj Šolc," řekla Kopincová.

Vítěz Jaroslav Němec z Bystrého, kterému se přezdívá maxijedlík, se často a rád účastní soutěží v pojídání. „Bylo nás deset soutěžících. Během soutěže se štrúdl mohl zapíjet. Měl jsem z toho trochu obavu, ale podařilo se mi ho sníst v nejlepším čase a tuto soutěž vyhrát," radoval se Němec. Chuť štrúdlu prý moc nevnímal, proto si po soutěži dal ještě jeden kousek. „Většina soutěžících ani nedojedla. Muselo se to sníst do deseti minut," dodal.

Maxijedlík měl štěstí i v další disciplíně. Jeho domácí štrúdl chutnal nejvíc. „Byla v něm špetka badyánu a chutnal tak nějak vánočně," prozradila Jitka Kopincová. „Říkal jsem si, že když jedu do Vernéřovic pojídat, tak vezmu také štrúdl do soutěže. A ejhle, štrúdl vyhrál první cenu," potěšilo Jaroslava Němce.

Závinů bylo dvanáct a posuzovala je pětičlenná porota. Každý vzorek byl označený pouze číslem, takže nikdo nevěděl, kdo ho připravil. Porota vzorky bodovala a na konci se body sečetly a určil se vítěz. „Byl jsem z prvenství opravdu mile překvapený," přiznal Němec. Druhé místo obsadila Katka Slívová a na třetí příčce skončila Hanka Krejčová.

V této soutěži byla udělena ještě jedna cena, a to za originalitu. Tu předvedl Jan Bošina, který do soutěže přinesl jablko v županu. „Jednalo se o obyčejné jablíčko zabalené do růžového froté županu," popsala vtipný nápad Kopincová.

V soutěži „Vilém Tell" šlo o to, sestřelit jablko z hlavy dobrovolníka. Střílelo se molitanovými míčky. Vyhrál teprve desetiletý Aleš Vaisar. Na druhém místě skončila Marie Urbanková a na třetím Václav Slíva.

Poslední disciplínou byla soutěž o Vernéřovický pupík. „Předpokládali jsme, že to bude ryze pánská soutěž, ale nakonec se jí zúčastnila i spousta žen. Měřil se obvod břicha, ale nešlo o to, kdo má větší břicho, ale o největší rozdíl mezi břichem nafouklým a zataženým," upřesnila organizátorka akce. Soutěž Vernéřovický pupík vyhrál starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant s rozdílem 25 centimetrů. Na druhém místě byl Jarda Stašek a na třetím Květoslav Nýč.

Jaké bude téma příštího Vernéřovického gáblíku organizátorky ještě netuší. „Nápadů máme hodně, ale zatím jsme nic konkrétního nevybraly. Jediné s čím jsme si jisté, že se nebude jednat o sladký pokrm," prozradila Jitka Kopincová.