32,43% získaných hlasů zajistilo kandidátce starosty Jana Birke 11 mandátů, což je sice o dva méně než v předchozím volebním období, ale i to je dost na to, aby začali z pozice šéfkuchře vařit povolební dort. „Chci v prvé řadě poděkovat za každý hlas, který jsme dostali. Ten výsledek je z říše snů. Očekával jsem daleko menší počet mandátů,“ říká starosta Jan Birke.

Obhájit minulých 43% se ČSSD nepodařilo i s ohledem na nástup dvou silných subjektů, kterými bylo ANO a v koalici se Zelenými i Piráti. Obě kadidátky dohromady oslovily přes 27% voličů, za což získalo ANO pět mandátů a NK, Piráti a Zelení tři. „Třetí místo považujeme za obrovský úspěch. Ukázalo se, že pečlivá opoziční práce se vyplatí a voliči ji dokáží ocenit. Podstatná byla i posila Pirátů a jejich témat a pojetí otevřené politiky. Skutečná práce ale teprve začíná a my se budeme ze všech sil snažit důvěru voličů nezklamat,“ uvádí Michal Kudrnáč zvolený za Zelené.

Návrat do komunální politiky může slavit i ODS, která po výprasku v roce 2014, kdy nezískala ani křeslo, vsadila na spolupráci se STAN. A ta se přetavila do tří mandátů. Tři mandáty obhájila KDU-ČSL a dva získali Patrioti.

Černý Petr letos zůstal v rukou komunistů, kteří poprvé neobsadí ani jednu zastupitelskou židli. Obdobně dopadlo i SPD a neprosadila se ani spolupráce TOP 09 s nezávislými kandidáty z Volby pro Náchod. .

Potěšitelné určitě je, že se zlepšila volební morálka náchodských voličů. K urnám jich letos přišlo 47,97%, což je o více než pět procent více než před čtyřmi lety.

NOVĚ ZVOLENÍ ZASTUPITELÉ

.