Pražský vrchní soud vyhověl odvolání společnosti Pivovar Holba, která se domáhá neplatnosti smlouvy, a případ vrátil do Hradce Králové. Hradecký soud původně vloni v březnu žalobu Holby zamítl.

Vrácení případu do Hradce Králové vrchní soud podle starosty Náchoda Jana Birke zdůvodnil „drobnými formálními chybami“ u krajského soudu.

„Věříme, že soud nyní rozhodne stejně jako loni. V opačném případě by to pro město znamenalo velký problém,“ řekl Birke. Jednání by se mělo konat 23. dubna.

Město pivovar, který nyní nese název Primátor, prodalo liberecké firmě LIF v březnu 2009 za 150 milionů korun. Společnost Pivovar Holba byla jedním z uchazečů a za podnik nabídla 185 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího starosty Oldřicha Čtvrtečky by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.

Pokud by soud smlouvu označil za neplatnou, hrozilo by to, že by si LIF a město Náchod musely vrátit peníze a pivovar.

Radnice však 150 milionů korun, které za pivovar dostala, už nemá. „Za peníze z pivovaru se postavila nová základní umělecká škola a také se opravila budova polikliniky,“ řekl Birke.

Výstav pivovaru Primátor, který je největším pivovarem v hradeckém kraji, se pohybuje na úrovni 130 tisíc hektolitrů. Více než pětinu prodeje zajišťuje export.

Pivovar se profiluje jako výrobce speciálních piv. Nyní vyrábí 13 druhů piv. Do skupiny LIF v České republice patří také pivovary Svijany a Rohozec. (čtk)