Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovní gymnázium přišlo o ředitele Šorma

Jilemnice – Zajímavé pozadí má nedávné odvolání ředitele Sportovního gymnázia v Jilemnici Jiřího Šorma (na snímku). Gymnázium už 35 let vychovává mladé lyžaře, skokany, sdruženáře, snowboardisty či atlety. Ředitel Šorm, sám stále aktivní sportovec, byl odvolán na návrh jiného sportovního funkcionáře a radního pro školství a sport, Radka Cikla (ČSSD).

26.6.2011 3
SDÍLEJ:

Jiří Šorm.Foto: Archiv Deníku

Jiří Šorm se veřejně (i v našem médiu) stavěl proti tzv. Optimalizaci školství, jíž koncem loňského roku zveřejnil Liberecký kraj. Jeho odvolání by se tak mohlo zdát logické.

Vyhazovem hrozili už dříve? Prý to tak není

Ovšem při podrobnějším pohledu se ukazuje, že o „Optimalizaci“ možná vůbec nešlo. „Komplikacemi, vyhazovem a svými ´dlouhými prsty´ nám radní Radek Cikl opakovaně vyhrožoval už dávno před tím, než se stal v roce 2008 náměstkem hejtmana. Tehdy, ještě jako předseda úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR, nám chtěl diktovat personalistiku, metodiku a financování sportovní přípravy ve škole. Neměl na to žádné právo a navíc, jak se později i potvrdilo, by jeho požadavky pro školu nebyly přínosem. Záhy se stal náměstkem hejtmana pro sport a školství, své výhrůžky postupně plnil, až po třech letech dosáhl ´svého´ a nepoddajného ředitele odvolal,“ vysvětluje celou kauzu ze svého pohledu Jiří Šorm.
 „Toto s tím nemá vůbec nic společného, ředitel byl odvolán radou kraje, ne mnou a z úplně jiných důvodů,“ odmítá nařčení Radek Cikl a pokračuje: „Řediteli utíkají žáci do jiných měst, přestože spádově by mohli patřit do Jilemnice. Ta škola by pod jeho vedením zašla na úbytě. V minulosti tam byly neblahé nálezy České školní inspekce a také krajská kontrolní skupina našla řadu pochybení, které byly v rozporu se zákonem.“

Ředitele nepřijali někteří trenéři

Trochu širší pohled na věc má Stanislav Dlouhý starší, předseda Lyžařského sportovního klubu Lomnice nad Popelkou a zároveň člověk, který ze sportovního prostředí Radka Cikla dlouhá léta zná. „Přesný důvod odvolání ředitele Šorma neznám. Mohu se tedy jen domnívat, že to má souvislosti s přijetím, či spíš nepřijetím některých trenérů severské kombinace na Sportovní gymnázium do Jilemnice. Z tohoto důvodu ho ale pan Cikl podle mého nemohl vyhodit, to si určitě musel najít důvod jiný. Dost jsem se ale divil, že se za ředitele Šorma nepostavilo vedení města Jilemnice. Možná, že má pan Šorm nevýhodu v tom, že není Jilemničák, ale že je Pačák.“
„Sportovní obor na jilemnickém gymnáziu bude s největší pravděpodobností pokračovat dál, ale okolnosti, za kterých došlo k odvolání ředitele, jeho zdůvodnění, jsou diskutabilní. Víme, že jsou napadnutelná a také víme, že se to v Libereckém kraji netýká pouze našeho gymnázia a ředitele Šorma. Jedna žaloba proti odvolání už dokonce byla podána např. ředitelem umělecké školy v Kamenickém Šenově,“ říká David Šnajdr, vedoucí trenér jilemnického Sportovního gymnázia a svědek nestandardních praktik nadřízeného orgánu školy.

Za vše může starý spor o trenéra

Začátek konce Jiřího Šorma na postu ředitele jilemnického Sportovního gymnázia se datuje do května roku 2008, kdy tehdejší předseda úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR Radek Cikl přišel za Šormem s požadavkem na obsazení trenérského místa. „Byla to na první pohled jasná ´tlačenka´; mladý trenér bez svěřenců, koncepce práce a bez zkušeností se nezmohl na víc než: Radek mi říkal, ať sem jdu,“ vzpomíná Šorm.
Vedení školy nátlaku neustoupilo. Muselo by navíc vyměnit zkušeného trenéra, s nímž je škola dlouhodobě spokojená. „Pan Cikl na to zareagoval jakousi pracovní schůzkou a vyhrožováním, a to podotýkám, ještě neměl žádnou politickou moc! Chtěl, abych vyměnil zkušeného trenéra za nezkušeného s tím, že pokud tomu tak nebude, stopne mimo jiné přísun peněz na přípravu našich studentů – sdruženářů. Schůzku jsme pochopitelně ukončili,“ vrací se k tři roky staré věci Šorm. Rok pak byli studenti, vesměs reprezentanti ČR v severské kombinaci, bez peněz na přípravu.
„Krátce po svém zvolení do rady kraje si mě Radek Cikl zavolal a zdupal mě jak malého kluka,“ vzpomíná Jiří Šorm na první setkání s novým náměstkem hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu pro Liberecký kraj. Od té doby musel ředitel Sportovního gymnázia každý pátek nosit na úřad několikastránkové zprávy o dění na škole. „Samozřejmě následovala jedna kontrola za druhou. Neměli jsme klid na práci,“ líčí ředitel.

„To, že mi ředitel musel podávat pravidelné informace o činnosti na škole je standard u škol, které jsou v krizi. Na tom podle mého není nic špatného,“ brání se Cikl.

Podle rčení, zoufalý člověk dělá zoufalé věci, se Jiří Šorm, i přes námitky svých kolegů, odhodlal k riskantnímu kroku. „V tu dobu nám totiž končil trenér, volal jsem to tedy panu náměstkovi Ciklovi s tím, že bychom mohli na zkoušku vzít jeho předtím neúspěšného adepta Marka Šablaturu,“ vrací se k mylnému kroku Jiří Šorm. „Uzavřeli jsme smlouvu na dobu určitou. Jenže Šablatura byl prací na úseku severské kombinace SLČR zaměstnán natolik, že už nestíhal své povinnosti ve škole. Proto jsem mu na konci školního roku prostě smlouvu neprodloužil,“ pokračuje ve svém příběhu Šorm.
Přes prázdniny bylo toto místo volné, až na konci srpna na místo Šablatury zaměstnal ředitel dva trenéry na částečný úvazek.
„V říjnu mi byla učiněna nabídka, že buď odstoupím a dostanu odměnu, nebo Cikl dá návrh na mé odvolání. A také, že pokud neodstoupím, podá na mě Marek Šablatura trestní oznámení na neprodloužení pracovní smlouvy. Navíc před Vánocemi, kdy je v účetnictví nejvíce práce, mi přišla do školy kontrola. Zůstala přes svátky, a nenašla nic zásadního,“ dodává Šorm.
„V roce 2010 jsme na škole audit nedělali, ten jsme dělali o rok dříve, a když se dívám na tu zprávu, stojí zde, že je bez výhrad,“ říká jednatelka společnosti, která dělala na škole audit.

„V dubnu mi dal Radek Cikl znovu na vybranou: ´Buď mi tady podepíšete vaše odstoupení a dostanete nějakou odměnu, nebo zde mám druhý papír – návrh na odvolání.´ Samozřejmě, že jsem nepodepsal“, popisuje Šorm a kroutí hlavou nad zdůvodněním svého odvolání, které je podle něho plné polopravd nebo účelově vytržených věcí z kontextu.

Odvolání se opírá o zjištění inspekce

„Důvody odvolání ředitele Šorma jsem viděl a musím říct, že mě trochu zaskočily. Opírají se o zjištění České školní inspekce, která sice na škole nějaká pochybení našla, ta pochybení ale už při další kontrole zjištěna nebyla,“ staví se na stranu ředitele Šorma vedoucí České školní inspekce Libereckého kraje Pavel Procházka.

Školu navíc citelně poškodila prohlášení radního Cikla z konce listopadu minulého roku o „slučování sportovních gymnázií v kraji do Jablonce nad Nisou, o rušení nebo přesouvání oborů v Jilemnici apod., které pár dnů před uzavírkou přihlášek ke studiu řadu lidí znejistila.
„Gymnázia se sportovní přípravnou nejsou věcí kraje, to je věc ministerstva školství a spadá to do systému výchovy sportovně talentované mládeže. Jestliže ministerstvo školství uvažovalo, že bude své dotace do sítě svých škol optimalizovat a Liberecký kraj by z 8,8 milionu dostal 2,5 milionu, bude se kraj muset zcela vážně zabývat tím, jestli udržet obě gymnázia se sportovní přípravou, která zřizuje. Zde je ale důležité zdůraznit, že se nejedná o celou organizaci, ale pouze o obor. Pak bychom si samozřejmě museli říct, kde ten obor udržet. V našem kraji připadají dvě místa – Jilemnice a Jablonec,“ vysvětluje důvody svého prohlášení Cikl.

„Tato čísla, jejich pokles, nám na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nikdo nepotvrdil. Jejich autorem je podle všeho sám Radek Cikl. Žádný racionální původ ani logiku jsme v nich nejen my, nýbrž ani kolegové z ostatních sportovních gymnázií nenašli,“ oponuje David Šnajdr.

Podoba s Kamenickým Šenovem

Jilemnický příběh se nápadně podobá případu odvolaného ředitele Janáka v Kamenickém Šenově, kde pan Cikl postupoval stejně: Nesouhlas s „optimalizací“ - kontrola před Vánocemi – pochybení – námitky, které nadřízený orgán školy nepřijme – pozvání a zřejmě „nabídka“ řediteli – jeho odvolání.

Obě školy, jak Sportovní gymnázium v Jilemnici, tak i Střední umělecká škola sklářská v Kamenickém Šenově jsou školy s nákladným provozem, s přidanou sportovní nebo uměleckou hodnotou studia a jejich provoz, financování i řízení jsou složitější než „běžné“ školy. Oba ředitelé se dlouhodobě hájí, že na posuzování takových škol, jakéhosi „rodinného stříbra“ nelze nahlížet standardní optikou.

„Vyvstávají zde ale i další otazníky: takto si náměstek hejtmana jako činovník sportovního svazu představuje podporu sportu? Má být takto nátlakově, s řadou ´nabídek´ řízen sport a školství vůbec v Libereckém kraji? Věřím, že se nejedná o politický záměr, že se spíš jedná o individuální selhání jednoho regionálního politika“, uzavírá svůj příběh odvolaný ředitel jilemnického sportovního gymnázia Jiří Šorm.

Autor: Michal Rojšl

26.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení