Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srub nepovolí, narušuje krajinu

Slavný - Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení. Správa chráněné krajinné oblasti (SCHKO) Broumovsko sice na počátku stavebníkovi potvrdila, že srub postavit může, když ale do koupi pozemku a stavby investoval statisíce, obrátila.

15.7.2016
SDÍLEJ:

Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení. Foto: Jiří Máslo

A začala tvrdit, že srub není původní stavbou, narušuje krajinný ráz, a na území SCHKO Broumovsko nepatří. Stavebník se proto rozhodl zamítavé stanovisko nerespektovat a dál pokračovat ve svém záměru. Je totiž přesvědčen, že ochranáři postupují protiprávně a na počátku ho uvedli v omyl.

KRAJ ZAMÍTL ODVOLÁNÍ

Krajský úřad Královéhradeckého kraje čerstvě zamítl odvolání stavebníka proti postupu ochranářů. A po stavebníkovi i po Stavebním úřadě v Polici nad Metují, žádá doplnit řadu dokumentů.

„V zamítnutí srubu se ochranáři od počátku opírají o „Studii docenta Vorla" o které nám tvrdili, že sruby na území SCHKO Broumovsko vylučuje. Materiál nám ale odmítli poskytnout, tak jsem musel využít služeb advokáta. Po prostudování materiálu se ale ukázalo, že sruby nijak nezakazuje," popisuje chování SCHKO Leoš Mallat. „Postupně jsme zjistili, že ochranáři nejen lhali o tom, že studie docenta Vorla vylučuje stavbu srubů na územích CHKO Broumovsko, ale že už zde řada srubů stojí. A to i s povolením současného vedení SCHKO," zdůrazňuje stavebník.

SVITLO NA LEPŠÍ ČASY

Nakonec se však přece jen zdálo, že ochranáři a stavebník najdou společnou řeč. Zlom nastal vloni v létě, kdy se ochranáři setkali se zástupci stavebníka na neutrální půdě Stavebního úřadu v Polici nad Metují. „Při jednání na Odboru výstavby Městského úřadu v Polici nad Metují, loni v létě, nám vedoucí SCHKO Broumovsko Hana Heinzelová sdělila, že pokud přineseme návrh úpravy domu, nebude už dál stavbě srubu bránit," popisuje projektant stavby Jaroslava Řeháková. „Dohodli jsme se na úpravě zeleně a také vhledu zábradlí. Návrhy jsme podle dohody zpracovali. Při další schůzce, která proběhla již na SCHKO, nám ale paní Heinzelová sdělila, že je to sice krok dopředu, ale že to nestačí. A že máme přijít ještě s dalšími úpravami. Po našem dotazu, o jaké úpravy by mělo jít, nám ale odpověděla, že nám nebude radit. Že na to musíme přijít sami. Schůzku pak ukončila s tím, že se už dál není o čem bavit," popisuje obrat v jednání Jaroslava Řeháková. „Stavebník na jednání předložil pouze změnu zábradlí, a tím se vrátil k verzi, na kterou má vydané stavební povolení. Projekt ozelenění nepředložil," sdělila Deníku vedoucí SCHKO Broumovsko, Hana Heinzelová.

 Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení.

„Projekt ozelenění SCHKO nepožadovala. Dokládá to zápis z jednání na odboru výstavby v Polici nad Metují," reagovala pro Deník Jaroslava Řeháková. „Vedoucí SCHKO projekt nepožadovala a výslovně souhlasila s tím, že bude stačit nákres, abychom zbytečně neutráceli peníze za projekt, pokud by se námi navržené úpravy ochranářům hned na poprvé nelíbily. Proč to dnes líčí paní Heinzelová tímto způsobem a interpretuje to jako naši chybu, vážně nechápu," diví se Jaroslava Řeháková. „Jak máme vyhovět požadavku ochranářů, když nám nejsou ochotni sdělit, co vlastně chtějí? To máme jako hádat?" ptá se zástupce investora Pavel Králík, který byl jednání také přítomen. „Správní úřad posuzuje předložené projektové dokumentace k záměrům. Zásadně neprojektuje, to je práce autorizovaného projektanta," brání se Hana Heinzelová.

„Tady jde trochu o něco jiného. SCHKO je v této věci jediná, která stavbě srubu brání. A zároveň si klade podmínky s tím, že když budou splněny, dá stavbě zelenou. Osobně jsem přesvědčen, že pokud paní Heinzelová není ochotna říct přesně, jak má jí požadovaná změna vypadat, a teď nově argumentuje tím, že SCHKO „neprojektuje", jde jen o alibismus, kterým celou věc dlouhodobě blokuje. Protože podobné věci dělá opakovaně, nelze jinak, než se domnívat, že zneužívá svého postavení a dohodnout se nechce," uzavírá Pavel Králík.

BOJ NA VŠECH FRONTÁCH

Stavebník Leoš Mallat podnikl od roku 2012 již řadu kroků, které konzultoval se stavebním úřadem i ministerstvem životního prostředí, a to s cílem stavbu dokončit. Proti způsobu rozhodování SCHKO podal i řadu odvolání, ve kterých často i uspěl. Ochranáři však nakonec stejně neustoupili. A srub i nadále odmítají. A to přesto, že sruby na svém území povolují.

Nejkřiklavějším důkazem je například srubová zástavba v Maršově nad Metují, kterou vybudovala královéhradecká firma Haniš. Developer, který čtyři sruby v Maršově postavil, z nich polovinu dokonce i pronajímá. A na území SCHKO Broumovsko postavil i další. Firma Haniš se však odmítá k věci vyjadřovat.

POSLECHL, I TAK MU HROZÍ ODSTRANĚNÍ STAVBY

Stavebník dal na radu Stavebního úřadu v Polici nad Metují a v souladu se zákonem už na jaře 2014 požádal o „změnu stavby před dokončením". S tím, že chce dům dokončit jako srub. Vše konzultoval s MŽP, kde mu Libor Hejduk, ředitel odboru výkonu státní správy v Hradci Králové doporučil, ať nechá vypracovat studii, která posoudí vliv jeho stavby na krajinný ráz. V případě, že vyzní v jeho prospěch, nebude problém srub dokončit.

STUDIE DALA SRUBU "ZELENOU"

Studie vypracovaná odbornou firmou JK Envi dospěla k závěru, že srub krajinnému rázu lokality neškodí. Ba, co víc: „Požadovat, aby nová stavba umístěná na toto území byla roubená, a aby odpovídala jakési původní zástavbě, která však z daného území již prakticky vymizela, je nesmyslné," konstatoval ing. Stanislav Frank, spoluautor odborné studie. Problém ale je, že ochranáři opět neustoupili a odbornou studii se rozhodli ignorovat. Stavebník se proto znovu odvolal k MŽP. A čekal, že se za něj ministerští úředníci postaví. Už proto, že udělal přesně to, co po něm žádali. MŽP se však v červenci 2014 nečekaně přidalo na stranu ochranářů. A stavebníkovi tak od té doby hrozí odstranění stavby. Svou podporu ochranářům, vyjádřilo MŽP znovu i letos v březnu, kdy zamítlo další z řady odvolání Leoše Mallata.

„To nemá ani smysl komentovat. Ministerstvo v podstatě stále dokola opakuje již mnohokrát vyvrácené polopravdy a lži o tom, jak správně úředníci SCHKO Broumovsko postupují. Ministerští úředníci pouze podporují ochranáře v tom, jak už jednou rozhodli. Dokonce podporují i jejich původní požadavek, abych srub předělal na roubenku se „zelenou střechou" (ekologický travní porost střechy, POZN. autora), což by byl zřejmě světový unikát. Přesně takový paskvil totiž ochranáři vymysleli, když nám diktovali, jak by měl náš dům, podle jejich názoru, správně vypadat," zlobí se stavebník.

JIŘÍ MÁSLO

Autor: Redakce

15.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení