Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stačí málo, aby jiní mohli žít

Náchodsko - Na hlavním tahu mezi Náchodem a Jaroměří se srazila dvě osobní auta. Jeden řidič je těžce zraněný a potřebuje první pomoc, aby přežil. Nikdo ze tří spolujezdců mu ji však neumí poskytnout.

3.10.2012
SDÍLEJ:

Nácvik první pomoci.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

A tak se pomalu ztrácí cenné minuty, které mohly řidiči zachránit život. Je to jen fikce, ale podobné případy, kdy by včas poskytnutá pomoc zachránila život, jsou také opravdovou realitou.

Stačí mít dobrou vůli

První pomoc přitom není vůbec složitá. Často lze zachránit život zcela jednoduše. Jen obětovat pár minut, aby se to člověk naučil, a nebát se.

„Znalost poskytování první pomoci by měla patřit k základnímu vzdělání každého člověka. V praxi tomu tak bohužel ale vždy nebývá. Jde o to se s problematikou první pomoci vhodnou formou seznámit, praktickým nácvikem získat určitou zručnost a zkušenost. Pak už stačí mít dobrou vůli pomoci druhému člověku, zachovat klid, nebát se a počínat si racionálně," říká ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Náchodě Lenka Zelená. Největší problémy podle ní kromě neznalosti bývají obavy a strach z nezvládnutí poskytnutí první pomoci.

Červený kříž pořádá kurzy, kde se lze vše naučit. Lidé na ně přichází z různých důvodů, ale často i proto, že se stanou svědky dopravní nehody nebo jiné události, při níž zasahují záchranáři. „Uvědomí si, jak důležité je včasné a správné poskytnutí první pomoci pro záchranu lidského života," podotýká Lenka Zelená.

Je to zhruba patnáct let, kdy poskytování první pomoci začali intenzívně řešit třeba hasiči. Vzpomíná na to bývalý ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky generál Miroslav Štěpán:

„Hasiči jezdí k nehodám, požárům, různým mimořádným událostem, kdy jednou něco spadne, jindy se něco zhroutí a najednou jsme zjišťovali, že lidé si první pomoc poskytnout neumí. Než přijela sanitka, která navíc třeba není vždy volána k případu hned, tak jsme my jako hasiči byli před problémem poskytnout první pomoc. Jedna z prvních věcí proto byla, že jsme zavedli odbornou přípravu u hasičů." Dnes už proto každý profesionální hasič první pomoc umí. Ti profesionálové, kteří jezdí jako rychlá technická pomoc, dokonce absolvují stáž ve špitále.

„Jednoznačně čím dříve se pomoc poskytne, tím více životů se zachrání. Dnes se navíc prodloužila doba dojezdu sanitky na 20 minut, a to je strašně dlouho. Lidé by proto měli umět poskytnout první pomoc sami. Je to něco takového, jako je hasicí přistroj v autě, byť je to příklad z jiného soudku. Říkáme, že má být v každém autě. To není proto, že uhasím sám sebe, protože když jsem zraněný, tak mám jiné starosti, ale ten kdo jede okolo, tak uhasí moje auto. Já jsem nakonec takto před dvěma lety uhasil auto na dálnici, když jsem jel do Prahy," míní Miroslav Štěpán.

Zatímco hasiči už pomoc dávat umí, u veřejnosti je to běh na dlouhou trať. Podle Štěpána se však podařilo prosadit, že v rámci vzdělávacích programů se základy první pomoci vysvětlují opět dětem ve školách. „Předloni se dělal průzkum školní inspekce a dvě třetiny škol na to najíždí. Znamenalo to vydat knížky a začít znovu i vzdělávání učitelů. Snad se podaří dosáhnout toho, že po nějakém čase víc lidí bude první pomoc zase umět," dodal Štěpán.

Zajímavě přiblížily první pomoc dětem a mladým dva projekty na Náchodsku. Jedním z nich byl letní tábor Rescue Camp. Stalo se dokonce, že jedno z dětí se po jeho prvním ročníku ocitlo u nehody, nezpanikařilo a snažilo se postupovat, jak se na táboře naučilo. „I když ostatní přihlížející dospělí lidé jen koukali a kritizovali," uvedl Jaroslav Čmelík, vedoucí tábora a člen SDH v Náchodě - Bělovsi.

Druhý zajímavý projekt připravil předloni Červený kříž, a to formou spolupráce s Poláky. „V rámci projektu vytváříme týmy mladých záchranářů, kteří se pravidelně setkávají v Čechách i v Polsku, kde se zdokonalují prostřednictvím praktických nácviků modelových situací v poskytování první pomoci," dodala Lenka Zelená. 

ZEPTALI JSME SE: Uměli byste poskytnout první pomoc?

Petr Turek.

Petr Turek, Provodov
Základní první pomoc bych zvládl, ale doufám, že to nebude nikdy potřeba. Jako dobrovolný hasič chodím každý rok na školení.

Jaroslava Turková.

Jaroslava Turková, Provodov
Nikdy jsem první pomoc nedávala, ale poradila bych si. Snažila bych se raněného zachránit. V mládí jsem dělala zdravotnický kurz.

Jan Fatura.

Jan Fatura, Police nad Metují
U závažnějších případů bych se bál, abych se zraněným třeba špatně nehnul, ale jinak bych si poradil. Mám informace z kurzů i ze školy.

Ilona Kosařová.

Ilona Kosařová, Náchod
Uměla bych poskytnout umělé dýchání, masáž srdce i ošetřit popáleniny. Kdysi jsem navštěvovala zdravotnický kroužek. 

Autor: Pavel Bednář

3.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení