VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠTAFETA K RADNICI s Tomášem Šubertem

Náchod - Nyní odpovídá Tomáš Šubert, kandidát na starostu Náchoda za „Patrioti Města Náchoda – Sdružení stany svobodných občanů a nezávislých“: Lázně jsou potřebné pro prosperitu Náchoda.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Tomáš Šubert.Foto: Archiv

Deník připravil pro čtenáře projekt nazvaný „Štafeta k radnici“. Díky tomuto projektu mají čtenáři šanci poznat blíže lídry politických uskupení, kteří kandidují do náchodského zastupitelstva.

A proč název Štafeta? Každý politik má totiž právo položit jednu otázku svému konkurentovi, který po něm bude štafetu k radnici přebírat. Všechny ostatní otázky jsou stejné pro všechny lídry.

Nyníodpovídá lídr náchodské kandidátky Patrioti Města Náchoda Tomáš Šubert.

Váš předchůdce ve Štafetě k radnici položil otázku, aniž by věděl, kdo na ní bude odpovídat. Otázka zněla takto: V současné době se snižují daňové výnosy a krátí příjmy městských rozpočtů, tedy i náchodského. Uveďte alespoň tři oblasti, ve kterých byste při sestavování městského rozpočtu hledal úspory.
Jako první bych udělal důkladný rozbor hospodaření města a jeho organizací. Hlavně v organizacích jako Lesy města Náchoda bych se zaměřil na možné příjmy. Šetřit se samozřejmě musí a vždy lze úspory najít. Nemělo by se však šetřit za každou cenu, mnohá ušetřená koruna se v budoucnu může mnohokrát nevyplatit – proto vždy s rozmyslem.
Jako podnikatel vím, že když chci investovat, musím si nato nejprve vydělat. Proto bych se zaměřil hlavně na lepší využití a zhodnocení majetku města a tím zlepšení příjmů (např. lepší pronájem Beránku, …)
Další oblast, kde bych viděl možné navýšení příjmů rozpočtu jsou dotace – zde se městu v poslední době daří – ale opět vždy je co zlepšovat.

1. Kterou část města máte nejraději a proč?
Zámek, Montace, Dobrošov, Peklo … Mohl bych ještě dlouho vyjmenovávat, mám zde opravdu rád mnoho krásných míst. Narodil jsem se ale v Bělovsi, prožil jsem tu prakticky celý život a tato část Náchoda mi asi nejvíce přirostla k srdci.

2. Kde naopak vidíte nedostatky? Která část je nejzanedbanější a co byste nejraději zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?
Právě pro své kořeny v Bělovsi velice těžce nesu úpadek a postupnou devastaci lázní. To je nejhorší věc, která Náchod potkala. Torzo rozpadajících se budov, park zarůstající bolševníkem – velice hrůzný pohled. Dále je to napolo rozbouraná Tepna v těsné blízkosti centra. V některých místech ještě stále přetrvává zcela obyčejný nepořádek. Jedním z takových nepovedených míst je i autobusové a vlakové nádraží. Místo, které mnozí návštěvníci města vnímají jako první, je zanedbané a zaslouží si naši pozornost.

3. Co podle vás Náchodu nejvíce chybí?
Z lidského hlediska více slušnosti, poctivosti a pracovitosti. Z praktického pak zejména řešení dopravní situace (obchvat) a již zmíněné lázně. Veškerá doprava dnes směřuje přes kruhový objezd U Slávie. Náchod nemá žádnou jinou souběžnou komunikaci, která by byla možná použít v případě havárie. Obchvat tedy musí být na prvním místě ve všech prioritách města.
Lázně já chápu jako hlavní plán pro skutečný, dlouhodobý a stálý rozvoj města, pro skutečnou prosperitu Náchoda. Lázně by byly velkým přínosem pro kulturu, sport, společenský život, zaměstnanost i podnikání.

4. Co byste udělal jako první věc ve funkci starosty? Koho byste jako prvního do úřadu starosty pozval?
Nejprve by si starosta měl kolem sebe vytvořit výkonný a spolehlivý tým lidí, kterým může důvěřovat. Dále bych okamžitě provedl revizi všeho, co se týká dopravy ve městě, obchvatu a lázní, abychom měli jasný přehled a mohli jsme v těchto rozhodujících bodech začít okamžitě pracovat. Do úřadu bych tedy nejprve zval ty, kteří na těchto věcech budou pracovat.

5. Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Jako podnikatel jsem nikdy hodiny nepočítal, nikdy jsem se neohlížel na pracovní dobu. Jsem zvyklý pracovat do noci, i o víkendu, když je třeba. Takto, jako manažerskou vnímám i funkci starosty. Už teď, když večer usínám, přemítám o tom, co v Náchodě zlepšit.

6. Jaké vlastnosti by podle vás měl mít dobrý politik?
Základní vlastnosti jako u většiny lidí – slušnost, poctivost, důležitá je komunikativnost, umět naslouchat ostatním, poslouchat jiné názory, nebát se přiznat i to, když se mýlí. Důležitá je také důslednost, nasazení, tah na branku, s jakou člověk prosazuje důležité věci – samozřejmě ke zdárnému cíli.

7. Jaké schopnosti vašich konkurentů byste měl rád?
Důležité je, aby jejich užitečné schopnosti mělo město Náchod. Pokud se stanu starostou já, pak s nimi budu spolupracovat tak, aby jejich schopnosti byly využity ve prospěch města.

8. Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Do vysoké politiky nemířím, největší vzor mám v Náchodě. Je jím můj otec, který se na podzim dožije 97 let. Je stále velmi čilý a má pořád úžasné nápady. Celý svůj život prožil aktivně. Začínal na městském úřadě jako tajemník starosty, ve třicátých letech pracoval u MUDr. Honla v lázních jako propagační a kulturní pracovník a podílel se na jejich největším rozkvětu. Začal podnikat a založil rodinnou firmu. Přestože již byl dlouho v důchodu, po roce 1990 obnovil papírnictví a založil cestovní kancelář Sona. Dnes je jedním z nejstarších podnikatelů v Čechách. Právě pro jeho elán, nasazení, invenci, nápady a vytrvalost je pro mne tím největším vzorem.

9. Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo? Kde si kupujete oblečení?
Většinou na oběd chodím do některých restaurací v centru. Nemám nějakou více oblíbenou, ale oceňuji dobré jídlo v příjemném prostředí. Jestliže chci s rodinou zajít na pěkné posezení s dobrým jídlem a dobrou obsluhou, pak je to většinou Bonato.
S nákupem oblečení je to složitější, oblečení přenechávám své ženě – velmi nerad chodím do obchodů, a proto většinou nakupuji se ženou.

10. Co vám chybí ke štěstí?
K osobnímu štěstí jen málo. Snažím se žít život naplno každý den, s rodinou, s přáteli, prací, která mě baví a myslím, že to je štěstí. Z širšího hlediska mě velmi mrzí pohled na stávající běloveské lázně, zvláště, když vedle máme pohled do Kudowy s prosperujícími lázněmi, tepajícím životem, krásným parkem.

11. Na co se chcete nejvíce zaměřit v případě úspěchu ve volbách? Co považujete za klíčové body budoucího směřování Náchoda a jak jich chcete dosáhnout? Jakou vizi nabízíte?
Pro zlepšení každodenního života je to určitě zlepšování dopravy, byť i drobnými krůčky, než bude postaven obchvat. Ohledně budoucnosti Náchoda a jeho prosperity je důležité vrátit do města lázně, které přinesou další příležitosti pro všechny občany města.
Moje vize je město prosperující především díky obnově lázeňství. Lázně v Bělovsi v historickém území, na které navazují další aktivity, hotely penziony, další lázeňské domy zaměřené např. na pobyty seniorů, apod. Rozvoj dalších podnikatelských možností – restaurací, kaváren,… - po celém městě. V širším okolí rozvoj dalších podnikatelských aktivit, v mé představě vidím např. statky v Dolním Bělovsi jako penziony s možností vyjíždky na koních, golfové hřiště, sportovní a kulturní aktivity… Promenáda podél Metuje spojí lázeňské místo se středem města, ožije městské divadlo, kino, další zařízení města. Upravené město s posečenými trávníky a upravenými ulicemi.
Náchod jako příjemné místo pro život i příjemné místo pro návštěvníky, kam se budou všichni rádi vracet.
Jak toho dosáhnout? Již jako radní kraje jsem zajistil peníze pro vytvoření studie proveditelnosti v otázce znovuvybudování lázní. A tato studie jednoznačně ukázala jak prospěšnost lázní, tak i možnosti jejich obnovy. Hlavně je třeba úporná, systematická a důsledná snaha o naplnění všech záměrů. A peníze? Evropa dnes připravuje nové finanční produkty. Jedním z nich je i výhodný úvěr garantovaný Evropskou bankou s možností dalších dotací. Jedná se o projekty financované z privátních zdrojů, které jsou přínosné pro rozvoj měst. Právě takovým projektem výstavba lázní je – je to jedna z možných cest jak tento záměr uskutečnit.

12. Jakou otázku položíte dalšímu lídrovi?
Cítíte se patriotem města Náchoda?

Profil kandidáta:
Jméno a příjmení: Tomáš Šubert
Datum a místo narození: 29. října 1952
Rodinný stav: ženatý, tři děti
Zaměstnání: projektant, manažer
Nejvyšší ukončené vzdělání: ČVUT, fakulta stavební
Záliby: cyklistika, cestování, potápění, film
Členství v politické straně: nestraník
6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení