Deník připravil pro čtenáře projekt nazvaný „Štafeta k radnici“. Díky tomuto projektu mají čtenáři šanci poznat blíže lídry politických uskupení, kteří kandidují do náchodského zastupitelstva.

A proč název Štafeta? Každý politik má totiž právo položit jednu otázku svému konkurentovi, který po něm bude štafetu k radnici přebírat. Všechny ostatní otázky jsou stejné pro všechny lídry.

Váš předchůdce ve Štafetě k radnici položil otázku, aniž by věděl, kdo na ní bude odpovídat. Otázka zněla takto: Máte rád kramfleky?
Ano, ano! Se slaninou, s bůčkem či se škvarkama. Případně úzké, vysoké, k elegantní sukni nebo šatům.

1. Kterou část města máte nejraději a proč?
Mám rád Náchod jako celek. I když mnohé jeho části krásou zrovna nepřekypují, jsou přesto neoddělitelnou součástí města, které je mým domovem. Každé město je svým způsobem živý organizmus, a stejně, jako nemohu říct, že mám raději své plíce než ledviny, nemohu ani říct, že bych měl raději centrum než, kupříkladu, Klínek. A stejně jako jednotlivé orgány, mohou i některé části města onemocnět. Proto je ale člověk nemůže mít méně rád.

2. Kde naopak vidíte nedostatky? Která část je nejzanedbanější a co byste nejraději zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?
Nedostatky jsou bohužel vidět na každém kroku, od drobností, jako je obyčejný nepořádek či špatná údržba mobiliáře, po zásadní věci. Ty ve své většině souvisí s naprostou nekoncepčností nové výstavby a absencí jakékoli urbanistické vize. Typický je třeba Lidl na místě bývalé přádelny či nově vznikající přístavba ZUŠ. Bourání přesto považuji za příliš krajní řešení, s většinou budov si lze poradit i jinak. Za koncepčně nejproblematičtější stavbu však považuji areál Family centra a Kauflandu v Bělovsi. Nachází se totiž v bezprostředním sousedství budovy tzv. starých lázní, což je jediný lázeňský objekt v majetku města. Vybudováním nákupního areálu v jeho těsném sousedství si město přinejmenším značně zkomplikovalo, ne-li úplně uzavřelo, cestu k obnově lázeňství. Začít totiž střízlivým projektem revitalizace starých lázní by bylo realističtější a smysluplnější, než megalomanská výstava na zelené louce.

3. Co podle vás Náchodu nejvíce chybí?
Jasná územně plánovací a urbanistická koncepce, vize toho, jak by město mělo vypadat a jak vnitřně fungovat. Starý územní plán i se svými závaznými vyhláškami přitom není špatný. Problém je spíše v jeho uplatňování, které by se ve svých krajních polohách dalo přirovnat ke znásilnění. Tento tristní stav jistě souvisí i s tím, že město dlouhodobě postrádá městského architekta. Jsem přesvědčen, že dobrý urbanistický koncept by byl výborným základem i pro řešení tíživé dopravní situace.

4. Co byste udělal jako první věc ve funkci starosty? Koho byste jako prvního do úřadu starosty pozval?
Především chci upozornit, že máme velmi silnou a vyrovnanou kandidátku, proto by mne nepřekvapilo, kdyby někdo z mých kolegů dostal od voličů silnější mandát, než já. Ať už ale bude starostou kdokoli, jednou z prvních věcí by mělo být zřízení funkce městského architekta. Dalším zásadním úkonem by mělo být rozdělení finančního a majetkového odboru. Současné sloučení jejich agendy totiž na radnici vytváří mimořádné mocenské centrum paralelní tomu řádně zvolenému.

5. Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Nejsem příliš zvyklý počítat pracovní dobu na hodiny. Práce je u konce, až když je hotová, je ale třeba stanovit si i dílčí cíle. Právě jejich správné určení je pro výkon jakékoli odpovědné funkce tím nejdůležitějším. Jinak by totiž člověk nemohl skončit nikdy.

6. Jaké vlastnosti by podle vás měl mít dobrý politik?
Měl by být čestný a nevzdálit se normálnímu životu. Zní to sice téměř banálně, přesto však, jak vidíme všude kolem, je to zřejmě mimořádně obtížné.

7. Kdo je vším vzorem politika u nás a ve světě?
Na domácí scéně bych velmi těžko hledal osobnost, která by mi byla vysloveně vzorem, je však více těch, kteří si zaslouží obdiv a uznání. Z těch žijících je, myslím, osobnost Václava Havla coby politika stále ještě nedoceněna. Jsem přesvědčen, že právě jeho vliv určil směřování k právnímu státu, moderní evropské politice s významnou transatlantickou vazbou a jasnému vymezení vůči totalitním a posttotalitním státům. A to nejen České republiky, ale celé visegrádské čtyřky. Ze zahraniční považuji za mimořádné dílo Roberta Schumana a Jeana Monneta, dvou politiků, jimž se před 60. lety povedl opravdu mistrovský kousek: základ společné a mírové Evropy, který se tehdy jmenoval Evropské společenství uhlí a oceli.

8. Jaké schopnosti vašich konkurentů byste měl rád?
Až na výjimky neznám lídry ostatních politických stran natolik, abych mohl posuzovat jejich individuální schopnosti, tím méně jim je pak závidět. Nicméně jsem přesvědčen, že každý člověk má něco, čím může obohatit ostatní, co je možné na něm obdivovat, čemu je možné se od něho naučit. V rámci případné povolební koaliční spolupráce se proto se schopnostmi některých ostatních kolegů velmi rád blíže seznámím.

9. Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo? Kde si kupujete oblečení?
Nemám jeden podnik, kam bych se chodil pravidelně najíst. Nicméně jím rád, s chutí a dokáži ocenit kvalitní pokrm – ať již se jedná o drobnější pochoutky k pivu, hotová jídla nebo speciality. A rozhodně je v Náchodě řada podniků, které mne v tomto směru dokážou uspokojit. Oblečení nakupuji nejraději na cestách.

10. Co vám chybí ke štěstí?
Považuji se za vcelku šťastného člověka. Jestli mi něco chybí, pak „uživatelsky příjemné“ město, které by mi bylo domovem a na které bych mohl být hrdý. Náchod jím bohužel prozatím není, byť má jistě ten potenciál. Bohužel však doposud zůstává v naprosté většině nevyužit.

11. Na co se chcete nejvíce zaměřit v případě úspěchu ve volbách? Co považujete za klíčové body budoucího směřování Náchoda a jak jich chcete dosáhnout? Jakou vizi nabízíte?
Mojí vizí je město, skrze nějž bude plynulý průjezd, kde bude možné dostat se MHD z jednoho konce na druhý časovou jízdenkou v půlhodinovém taktu, které bude vyhlášené průhlednou veřejnou správou podobně jako dnes Semily, v jehož centru bude spousta příjemných obchůdků a kaváren, ale žádné herny a které bude známé svou koncepční architekturou podobně jako dnes Litomyšl. Město, které bude důstojnou a vyhledávanou severní branou České republiky. Tato vize je základem našeho volebního programu a v případě, že dostaneme od voličů důvěru, jsme připraveni skládat jim z jejího uskutečňování průběžně účty. Budeme pravidelně předkládat na každém zastupitelstvu návrhy směřující k naplňování této vize a o těchto návrzích a jejich dalším vývoji pak voliče bezodkladně informovat na našich webových stránkách.

12. Jakou otázku položíte dalšímu lídrovi?
Jak rozsáhlý je volební program Vaší strany do Náchodských komunálních voleb? A jak budete voliče informovat o jeho plnění?