„Při současném trendu zvyšování ceny elektrické energie a při stárnutí technických zařízení veřejného osvětlení je výhodné provést nejen pouhou údržbu nynějšího osvětlení, ale i celkovou výměnu svítidel,“ uvedla tisková mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. O provedení prací se opět postarají Technické služby Náchod ( TSN).


Technicky zastaralá svítidla s vysokým příkonem a malou svítivostí se nahrazují novými, dokonalejšími typy s menším příkonem a větším efektem svítivosti. „Tato rekonstrukce je v souladu s plánem energetických úspor města,“ dodala Adlof.


Pátá etapa přijde městskou pokladnu zhruba na 2,3 miliónu korun. Její součástí je výměna celkem 268 svítidel v ulicích Boženy Němcové, Bartoňově, na sídlišti Sun, Karlově Kopci, v ulici 1. Máje a Otakarově.


„V předchozích etapách jsme vyměnili svítidla mimo jiné v ulicích Pražská a Českoskalická, na sídlišti Plhov, ve Starém městě, na Brance nebo na Klínku,“ informoval Deník vedoucí úseku veřejného osvětlení TSN Josef Chudý.


Nová úsporná svítidla splňují veškeré parametry kladené normou na osvětlenost komunikace. „Záleží na finančních možnostech města, kdy bude celý projekt dokončen, a výměna kompletní po celém městě,“ dodal Chudý.

(Ondřej Bednář)