„Jsou tady čtyři druhy historické dlažby, tak bojujeme, aby nebyla třeba zaasfaltována. Potom nám jde o historické kašny, které tady jsou, jedna od Matyáše Bernarda Brauna a druhá empírová, ta je rozložena někde v josefovské pevnosti," uvedla za studenty Markéta Sýsová. Dodala, že nejstarší dlažba na náměstí je stará asi 250 let. Proto by měla být třeba předlážděna, ale ne nahrazena. „Teď si člověk řekne, že 250 let není zase až tak moc, ale za 100 let to bude 350 let, tak nám jde o to, aby to bylo zachováno do budoucna," uvedla Sýsová.

Mezi studenty přišel akcí překvapený starosta Jiří Klepsa. „Mně to je jedno, můžete tady demonstrovat klidně týden, ale docela rád bych vám řekl, co se tady na náměstí bude dít," řekl starosta Klepsa a jal se studentům vysvětlovat, co se vůbec s náměstím chystá. K žádnému znehodnocení totiž dojít nemá. „Po celou dobu, co se tady o rekonstrukci hovoří, je vše pod přísným dohledem památkového ústavu," ubezpečil studenty Klepsa.

Ke kašně, která by se měla podle studentů vrátit, uvedl, že její obnova by byla i podle památkářů příliš nákladná a téměř nereálná, neboť po zničení komunisty z ní zbylo jen torzo. Památkáři však umožní, aby na místě, kde se nacházela, vznikl nový vodní prvek. Starosta také zdůraznil, že stoprocentně zůstane zachována takzvaná královská cesta od kostela přes náměstí.

„Jsem rád, že se mladí lidé zajímají, to vnímám pozitivně, ale proč se nejdřív neinformují na radnici, co chceme provést," okomentoval starosta akci studentů.

Jaroměřští chtějí do ledna příštího roku dokončit projektovou dokumentaci na obnovu náměstí. V příštím roce by pak chtěli požádat o dotaci. Rekonstrukce se totiž odhaduje v ceně 50 až 60 milionů korun, proto je dotace podmínkou. Město samo z vlastních peněz by to jen tak nezvládlo.