VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stařičkou Boženku mezi piloty střídá Samba

Velké Poříčí - Členové hronovského aeroklubu sídlícího na letišti ve Velkém Poříčí přivítali při slavnostním křtu do svých řad nové motorové letadlo Samba XXL. Bude sloužit jako vlečné pro větroně. Nahradí tak starý letoun Zlín Z226, který pomalu dosluhoval a jeho údržba a provoz byly finančně neúnosné. Obyvatelé okolí, kteří si příležitostně stěžovali na hluk, možná uvítají, že nové letadlo je tišší.

29.5.2013
SDÍLEJ:

KŘEST nové Samby XXL na velkopoříčském letišti.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

„Tři roky jsme řešili, zda se snažit ještě nějakou dobu udržet Zlín při životě a silně ho dotovat, nebo se poohlédnout po jiném letadle. Po dlouhých debatách jsme dospěli k rozhodnutí, že se pokusíme zajistit finanční prostředky a zakoupíme nový letoun," řekl sportovní komisař klubu Antonín Teichman.

Nastalo další rozhodování. Jaké letadlo koupit, aby bylo finančně únosné, spolehlivé a vyhovující? Konečné rozhodnutí padlo na ultralehký letoun. Tyto stroje jsou totiž dnes už na dobré úrovni zpracování.

Dnešní ultralehké letouny jako Samba navíc disponují dostatečným výkonem, takže jsou schopné sloužit právě i jako aerovlek pro kluzáky.

Stařičký letoun Zlíny Z226, který Samba nahradila, pocházel už z roku 1956 a byl vyroben jako jeden z prvních. Aeroklubu ho získal v roce 1993 při přerozdělování majetku bývalého Svazarmu. Byl sice už odstaven a určen na odpis, ale členové klubu ho znovu oživili. „Piloti si ho zamilovali a dali mu jméno Boženka" řekl Antonín Teichman. Problémy přišly okolo roku 2000, kdy Boženka začala pomalu dosluhovat. „V roce 2003 se nám podařilo zajistit finanční prostředky a Zlín Z226 jsme nechali kompletně zgenerálkovat. Kvůli hluku, který byl největším problémem, byla vyměněna dřevěná vrtule za automatickou a letoun byl dovybaven i tlumičem výfuku, který hlučnost podstatně snížil. Ale i tak chodila od obyvatel z okolních obcí řada stížností. Začalo tedy dilema, co bude dále. Provoz Zlínu začínal být finančně neúnosný a na letoun byl problém sehnat i náhradní díly," vysvětlil Teichman.

Letoun má punc s číslem 100

Nakonec se tedy členové klubu spojili s výrobcem Samby, která pochází z Ústí nad Orlicí, a objednali ji. „Ta naše má výrobní číslo 100, což ukazuje, že to není žádný prototyp, ale už odzkoušený letoun. Po pár přeletech musím konstatovat, že Samba bylo dobré rozhodnutí. Má stejné letecké podmínky jako měl Zlín, ale s podstatně menšími náklady na provoz a letadlo přestalo zatěžovat okolí kritizovaným hlukem," dodal Antonín Teichman. Členové klubu přesto stále ještě nostalgicky vzpomínají na Boženku.

V současné době má hronovský aeroklub čtyřicet létajících členů a řadu těch, co nelétají a nebo už nelétají. Na letišti je stále živo.

Z historie létání v Aeroklubu Hronov

Hronovský aeroklub založili ve třicátých letech minulého století. Základnu měl v Hronově na Příčnici. V roce 1947 se začalo budovat letiště ve Velkém Poříčí, které však bylo v provozu jen do roku 1961. Poté bylo létání zakázáno z politických důvodů kvůli blízkosti hranic s Polskem.

Zlom nastal s příchodem revoluce. Pak se po velké iniciativě bývalého pilota Radomíra Marka, který dal dohromady staré kamarády piloty, činnost aeroklubu v roce 1990 znovu obnovila.

„Před piloty stál velký úkol, jelikož hangár a provozní zázemí byly v dezolátním stavu. Letiště bylo připraveno do provozuschopného stavu v roce 1992, kdy se v červnu uskutečnil první start. V roce 1992 došlo k delimitaci majetku Svazarmu a klubu byl na začátek přidělen naviják na roztahování letadel, nákladní Avia a tři větroně. Později k tomu přibyl ještě nový motorový kluzák Vivat," uvedl Antonín Teichman, komisař klubu.

Klub spolupracoval s okolními kluby v Broumově a Novém Městě nad Metují a motorová letadla si zapůjčoval. Vztahy mezi kluby ale byly dobré a fungují dodnes.

Postupně přibývali další větroně, ty si ale piloti kupovali soukromě a veškeré finanční náklady jdou na vrub majitelů.

Autor: Jiří Mach

29.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení