Město může koupit menší část areálu

S cenou 1800 korun za metr čtverečný dle posudku, který nechalo vypracovat město, totiž v pátek souhlasil vlastník, vedení společnosti JTH Holding. Město by mohlo koupit menší část areálu, na které měla vzniknout vedle plánovaného hypermarketu obchodní galerie, o rozloze 5476 metrů čtverečních.

„Na konání referenda o areálu bývalé Tepny jsme se jako radní jednomyslně shodli a podporujeme jeho vyhlášení. Respektujeme tak vůli 1670 osob," uvedli ve společném prohlášení starosta Jan Birke, místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová a radní Aleš Cabicar, Iva Cvetanova, Miroslav Brát, Libor Fiedler a Ladislav Tichý.

O návrhu na konání referenda radní jednali poté, co přípravný výbor odstranil nedostatky v původním návrhu včetně složení přípravného výboru, které už odpovídá zákonu, a na konci srpna předložil doplněné podpisy obyvatel požadujících referendum. Dříve organizátoři petice sice tvrdili, že mají 1900 podpisů, nakonec jich v půli srpna odevzdali 1775. Z nich 333 neplatilo, a do zákonného počtu deseti procent všech obyvatel, aby se radní návrhem zabývali, tak chybělo 207 podpisů.

Rozhodnutí je na zastupitelích

V minulém týdnu pak úředníci městského úřadu podpisy po doplnění na 1670 opět přezkoumali a nakonec dle zákona o místním referendu návrh přípravného výboru shledali po odstranění původních nedostatků za bezchybný, o čemž městský úřad informoval v pátek. Následně se v pondělí sešli radní, aby se záležitostí zabývali. Návrh na referendum budou projednávat zastupitelé na nejbližším plánovaném zasedání, a to 22. září.

To se ale nelíbí organizátorům z přípravného výboru. Ti po pondělním jednání uvedli na adresu radních, že referendum zazdili. Pokud se o referendu bude rozhodovat až 22. září, nebude se totiž podle petičníků moci konat souběžně s komunálními volbami, jak požadovali.

„Rada města referendum nepodpořila. Je tomu právě naopak," tvrdí zastupitel a zmocněnec přípravného výboru na konání referenda Michal Kudrnáč, který současně v komunálních volbách kandiduje jako lídr jedné z kandidátek, která má zabránění hypermarketu v areálu Tepny jako jednu ze svých priorit a jejíž členové návrh na referendum iniciovali.

Podle Kudrnáče, aby se stihlo místní referendum v navrženém termínu vyhlásit, muselo by se zastupitelstvo konat nejpozději v pondělí 15. září. V tomto termínu by dle jednacího řádu muselo požadovat jeho svolání nejpozději včera devět členů zastupitelstva. Tolik se jich předtím nenašlo.

Bez komunálek je účast nejistá

„Vím, že jste to již jednou odmítli, avšak bylo to v situaci, kdy ještě nebylo se stoprocentní jistotou známé, že náš návrh bude tzv. bezvadný. Nyní již správní odbor Městského úřadu tuto bezvadnost potvrdil," napsal včera zastupitelům Kudrnáč, podle něhož o žádné podpoře referenda ze strany radních nemůže být řeč. „Naopak se jedná o bojkot navrhovaného termínu," tvrdí Kudrnáč. Podle něj to, že se referendum nebude konat s komunálními volbami, nemusí zajistit dostatečnou účast, aby výsledky referenda byly platné. K tomu je zapotřebí účast alespoň 35 procent oprávněných voličů.

Radní však ve společném prohlášení uvedli: „Jde o historicky první referendum, které by se v Náchodě mělo konat, proto považujeme za nesmírně důležité, aby jeho příprava probíhala řádně a pečlivě. Dle našeho názoru není nutné referendum vyhlašovat v časové tísni, v tomto případě, v tak důležité otázce, nehrozí nebezpečí z prodlení."

Termín plebiscitu nyní není nejistý

Petiční výbor má jednat o dalším postupu. Nejbližší volby, které by podle jeho členů zaručovaly dostatečnou účast, jsou zatím v nedohlednu. Termín plebiscitu je tedy nejistý.

Městský úřad už dříve odhadl, že náklady na referendum se pohybují v částce minimálně čtyři sta tisíc korun. Pokud by se referendum konalo s komunálními volbami, pak by se nemohlo uskutečnit ve stejných volebních místnostech, ale muselo by se konat paralelně v jiných místnostech a musely by být i jiné volební komise.

Součástí pondělního jednání radních byla i otázka nákupu menší části areálu. Na základě pátečního výsledku jednání se společností JTH Holding, kdy majitel přistoupil na cenu pozemku dle znaleckého posudku, který si nechalo vypracovat město, radní doporučují zastupitelům tuto část areálu od investora odkoupit.

„Odkup menší části areálu bývalé Tepny vítáme a jednoznačně jej podpoříme. Bohužel to ale neřeší hlavní problém, který je plánovaná výstavba hypermarketu. Doufáme, že jednání budou dále pokračovat a městu se podaří získat i zbytek pozemků. Investor sice v současné době jejich prodej odmítá, ale situace se může změnit," uvedl k této části problematiky Michal Kudrnáč.

Nákupní a komerční centrum chce na místě bývalé textilky Tepny postavit firma JTH Holding. Případné referendum má město zavázat, aby v zahájeném územním řízení se stavbou obchodu nesouhlasilo. Sbor dobrovolných občanů, který stojí v čele odporu proti obchodnímu centru, tvrdí, že projekt není v souladu s územním plánem. Projekt by prý také pro celé území znamenal neúnosné dopravní zatížení. Odpůrci si přejí, aby se pozemky v centru využily lépe, místo obchodů preferují blokovou zástavbu lokality.