Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Kramolny: 'Jednal jsem po sousedsku'

Kramolna /ROZHOVOR/ - Dvaašedesátiletý Jaroslav Vlček, vede obec Kramolna na Náchodsku už 27 let. Zatím bez problémů. Letos ale přišla rána. Policie starostu obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku. Podnikateli totiž pronajal obecní hasičárnu a svévolně mu odpustil platbu vody, tepla a elektřiny. A jak starosta vysvětluje svoje chování?

1.8.2014
SDÍLEJ:

Dvaašedesátiletý Jaroslav Vlček vede obec Kramolna na Náchodsku už 27 let.Foto: Jiří Máslo

Napadlo Vás někdy, že „jen tak" odpustit podnikateli platby za energie je problém a může se vám to vymstít?
Věříte, že ne? Já jsem o tomhle vůbec neuvažoval. Já jsem měl v hlavě pouze to, že je to dobrá věc pro obec. A nijak jsem to neřešil. Podnikatel totiž zajišťoval péči o budovu hasičárny. A nemusel jsem se ani bát, že třeba zamrzne cisterna hasičského vozu. To bylo pro mě zásadní.

To ale přece nebyl kamarádský vztah? Nebo byl? Vy jste pronajímal obecní majetek.
Ale samozřejmě, že to nebyl kamarádský vztah. On běžným způsobem požádal o pronájem. Souhlasilo i zastupitelstvo a pronájem získal. Nic zvláštního.

A zastupitelé dali souhlas i s tím, že podnikatel nebude platit za elektřinu a vodu? A že to bude řešené jakousi výměnou za služby?
Jo tak to už nevím, zdali o tom věděli. To se změnilo až později. Ze začátku podnikatel energie platil. A to způsobem 80 procent on, 20 procent obec. Tak to bylo ve smlouvě.

Teď vás ovšem policie stíhá za to, že jste tu změnu, kdy jste podnikateli odpustil úhradu energií, neřešil smluvně. S podnikatelem jste tedy nesepsal žádný dokument, který by jasně určil, jaké služby pro obec dělá, v jakém rozsahu. A jak vysoké platby za energie mu v této souvislosti odpouštíte. To jste neměl obavu, že z toho může být problém?
Já se na to díval trochu jinak. Pro mě bylo důležité, aby hasičárna i hasičské auto měli stálou péči. A tu nám podnikatel zajišťoval. Dokonce v obci často bezplatně a nezištně pomáhal a to i v jiných věcech.

V jakých třeba?
Vybudoval v hasičárně topení, vymaloval tam. Dělal další drobné a potřebné opravy.

Já stále nerozumím tomu, proč jste ten „papír" mezi obcí a podnikatelem nesepsal? Takto v obci řešíte i jiné nájemní vztahy? Bez smlouvy a výměnou za služby?
Ne, takto to neřešíme. Psal se rok 1994, kdy tato situace vznikla. A už to tak prostě zůstalo. Neexistuje ani žádný srovnatelný případ. Tohle je zcela výjimečná věc. Já chci ale říct důležitou věc. Malá obec je jiná, než třeba větší města. Tady jeden druhému „vidí do talíře". Tady daleko víc, než třeba jinde funguje ústní dohoda a podání ruky. Nejsou potřeba žádné smlouvy. Funguje tady sousedská důvěra.

Vy chcete v komunálních volbách znovu kandidovat?
Ano.

Znovu jako starosta?
Ne, to už ne. I když věřím, že bych tu podporu získal. Už na to ale nemám sílu. V červnu mi bylo dvaašedesát, zemřela mi žena a mám zdravotní potíže. Chci pracovat už jen jako zastupitel. Na to ještě sílu mám.

Vy chcete kandidovat i za situace, kdy jste trestně stíhán a hrozí vám vězení, nebo minimálně podmínka? A přitom se zdá být jasné, že to stíhání je oprávněné?
Ano. Já chci i nadále pomáhat obci. Dělal jsem to vždy. A ať si to každý vysvětluje, jak chce. Já jsem nikdy nikoho nepoškodil, nezneužil, ani neokradl. V tom mám absolutně čisté svědomí. A to i v případě, za který mě prošetřuje policie. A že přijde někdo, kdo na mě dá trestní oznámení, aby mě poškodil, tak to není nic nového. Věřím, že mi občané i nadále důvěřují.

Jiří Máslo

Čtěte také: Starostu Kramolny stíhá policie

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení