Když klíč, tak ať ho může vzít do rukou

Jedním z těch, který by uvítal změnu zákona o rozpočtovém určení daní, je i hejtmánkovický starosta Václav Harasevič. V jeho hlavě se zrodil nápad, jak prosbu adresovanou vládě, aby podpořila změnu současného diskriminačního rozdílu příjmů na obyvatele, ještě vylepšit.
„Napadlo mě, že by bylo účinější poslat premiérovi opravdový fyzický klíč, ne jen pomyslný. Jakou bude mít podobu, to záleží na zástupcích jednotlivých obcí,“ prozradil starosta, který ve středečním odpoledni poslal poštou na premiérovu adresu balíček, ve kterém byl „upletený“ klíč od obce. „Neradi se s ním loučíme. Máme ho pět let, ale pokud poslouží dobré věci, tak ho obětujeme,“ říkal starosta a v rukou držel klíč, který letos i v minulých letech předával maškarám v ostatkovém průvodu, čímž jim symbolicky předával jednodenní vládu nad obcí.
S touto výzvou – poslat nikoliv symbolický, ale opravdový klíč – se starosta obrátil i na své další kolegy.

Provedl by premiéra celou vesnicí

Přestože klíč slouží jako pozvání k návštěvě obce, starosta nepředpokládá, že by do Hejtmánkovic premiér Petr Nečas zavítal. A kdyby přeci jen ano, tak co by mu starosta Harasevič ukázal? „Vzal bych ho na začátek vesnice a pěšky bychom prošli až nakonec a ukázal mu, co zde všechno děláme,“ má jasno starosta. Ukazovat by měl co, protože v současnosti je rušno zejména podél potoka, kde se pracuje na protipovodňových opatřeních a na výstavbě kanalizace. Václava Haraseviče určitě potěšilo, že právě včera krajští zastupitelé rozhodli o tom, že podpoří částkou čtyř milionů korun výstavbu splaškové kanalizace.

„Mohl bych zde vypočítávat, s jakými starostmi se potýkáme, jak plánujeme rozvíjet naši obec, jaké investice pro lepší život občanů chceme uskutečnit a jak je pro nás důležité prosazení návrhu zákona o rozpočtovém určení daní. Mimo vlastní pozvání k návštěvě naší obce proto zdvořile žádám o podporu změn ve financování samospráv v souladu s prohlášením Vaší vlády,“ stojí v dopise, jakých asi z různých obcí na adresu premiéra Nečase přijde opravdu hodně.