Novým místostarostou se ve středu stal Milan Vik (Patrioti Náchoda). Majer, který je členem hnutí STAN a Vik budou neuvolněnými, tedy ne plně placenými místostarosty. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Ustavující zastupitelstvo se dnes konalo ve velkém sále Městského divadla Dr. J. Čížka.

Birke byl dnes zvolen drtivou většinou zastupitelů, z 26 přítomných ho volilo 24, tedy včetně většiny opozice. Jeden zastupitel byl řádně omluven. "Děkuji za důvěru, která my byla v tajné volbě vyjádřena. Mou prioritou v následujícím volebním období bude zahájení stavby obchvatu Náchoda, zahájení výstavby lázní, výstavby bytů v areálu Tepny a stavba tenisové haly a loutkového divadla. Chci město řídit stejně odpovědně jako doposud, a to společně s kolegy, kterým věřím a mohu se na ně spolehnout," uvedl pro ČTK znovuzvolený starosta.

Ilustrační foto
Námitky proti průběhu voleb v Bohuslavicích soud zamítl

V Náchodě povládne uskupení Jan Birke pro Náchod sdružující sociální demokraty a nezávislé kandidáty v koalici s koalicí ODS, STAN, Východočeši a Patrioty Náchoda. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má trojkoalice 17 hlasů. V opozici budou Piráti, TOP 09, Zelení, kteří vystupují pod značkou Za moderní Náchod s úctou k tradicím, dále hnutí ANO, SPD a KDU-ČSL.

V devítičlenné radě má uskupení Jan Birke pro Náchod šest míst, koalice ODS, STAN, Východočeši dvě a Patrioti Náchoda jeden mandátů. V radě usednout také neuvolnění radní občanský demokrat Jan Falta (ODS, STAN, Východočeši), nezávislá kandidátka Lenka Hronková (Jan Birke pro Náchod), nezávislá kandidátka Edita Nováková (Jan Birke pro Náchod, nezávislý kandidát Tomáš Magnusek (Jan Birke pro Náchod) a sociální demokrat Martin Tesař (Jan Birke pro Náchod).

Ustavující zasedání zastupitelstva v Broumově.
Při volbě vedení Broumova se otevíraly staré rány a objevily se i nové trable

Kandidátka Jan Birke pro Náchod získala v letošních komunálních volbách 12 mandátů v zastupitelstvu, druhé skončilo ANO se čtyřmi mandáty a třetí Piráti, TOP 09, Zelení mají tři zastupitele. Čtvrtí ODS, STAN, Východočeši získali tři mandáty, dva zastupitele mají na pátém místě Patrioti Náchoda. Šestá je KDU-ČSL se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadilo SPD s jedním zastupitelem.