Schůzky se zúčastnilo patnáct zástupců samospráv. Omluvili se jen z Meziměstí a z České Skalice. „Jinak každé město mělo své nebo svého zástupce," uvedla polická starostka Ida Jenková, jejíž město tentokrát setkání hostilo.

Vše odstartovalo dopoledne v Muzeu papírových modelů. Po prohlídce expozice následovala dílna, kde si zástupci města měli slepit papírové zvířátko myš nebo slona. „Pracovalo se usilovně," dodává s úsměvem Ida Jenková. Taková aktivita je totiž příležitostí, jak muzeum propagovat dál, jak o ni účastníci akce mohou dále mluvit.

„Bylo to docela úsměvné, jak má takových patnáct starostů a místostarostů nůžky s kulatými špičkami, stříhá vystřihovánky a různě se u toho tváří a lepí. To byla taková psycholéčba," usmívá se novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Následovalo setkání s majiteli jedné z místních firem, poté oběd. Před penzionem, kde se obědvalo, už na starosty a místostarosty čekali ostrostřelci z medarda a předovek se střílelo na počest. Oběd však prý nebyl jen pro zaplnění žaludků.

„Při a po obědě se pracovalo. Řešili jsme témata jako jsou strategické plány měst, kamerové systémy, e-aukce. V souvislosti s e-dražbami zazněla nabídka na školení pracovnicí MMR, které se uskuteční v Hronově v lednu příštího roku. Dále byly na programy samozřejmě dotace, granty, rozpočty," uvádí polická starostka Jenková. Do svých měst se všichni rozjížděli před čtvrtou hodinou odpolední.

Spolupráce starostů prý v posledních letech funguje na velmi dobré úrovni. „Scházíme se už asi sedmým rokem. Bez ohledu na stranické tričko máme k sobě úctu a jsme přátele. Vždy je uspořádání setkání na nějakém městě a je připraven nějaký program. Pochlubíme se při tom například představitelům druhého města, co se vybudovalo, ukážeme jim památky či atrakce. Oběd je pracovní, při něm a po něm si říkáme, čím se kdo právě zabývá, s čím má jaké zkušenosti, kde je možnost získat nějaké peníze, jaké jsou problémy," říká Malijovská. Podle ní je takový kontakt dobrý, a to nejen pro výměnu zkušeností.

„Zjistíme, že problémy v ostatních městech mají obdobné. Je to i odlehčení si, že si člověk řekne, že v tom není sám. Pomáhá to jako povzbuzení do další práce. Ta služba je totiž v poslední době náročná," dodává Malijovská.