„Protože tato problematika se bezprostředně dotýká nás starostů, a to nejen v našem kraji, inicioval jsem aktivní řešení zejména na úrovni kraje a požádal jsem o společnou schůzku s hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem,“ popsal své kroky starosta Náchoda Jan Birke a zdůraznil, že řešení musí hledat všichni společně.

Jednání na Krajském úřadě za účasti náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Finka, za Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje lékaře Jiřího Řezníčka, ředitele Oblastní nemocnice Náchod Jana Macha a jako zástupce pediatrů Lukáše Eimera se zúčastnili starostové Náchoda, Jaroměře, Hronova, Broumova, Meziměstí, Police nad Metují, Nového Města nad Metují, Červeného Kostelce i Teplic nad Metují. Do debaty s hejtmanem přinesli celou řadu konkrétních podnětů.

„Naším cílem je vytvořit pro řešení na národní úrovni zázemí a oporu v nás starostech s tím, že otázka zajištění pediatrické péče, a v budoucnu zcela jistě půjde i o jiné obory, je zcela zásadní a je nutné řešit ji systémově. Dnes už nejsme v situaci, že by stačilo o tom jen hovořit, ale naší snahou je přimět Ministerstvo zdravotnictví ČR a zdravotní pojišťovny ke konkrétním krokům, které povedou ke stabilizaci v co nejkratším časovém horizontu," plánuje společné cíle náchodský starosta a zdůrazňuje, že „přetahování se“ o lékaře v rámci kraje nebo celé ČR nic neřeší. "Dostupnost lékařské péče o naše děti je naší prioritou a zodpovědností! Bez systémového řešení, počínaje vzděláváním budoucích lékařů, v rámci celé republiky se však neobejdeme a bijeme tedy společně na poplach!“ dodává odhodlaně Jan Birke.