Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové Birke a Adamec jednali s polskou poslankyní o výstavbě silnic

Náchod - Je nutné urychlení dostavby a propojení české a polské dálniční sítě. A to v už léta navržené trase přes hraniční přechod Královec-Lubawka prostřednictvím dostavby dálnice D11 a navazující rychlostní komunikace R11.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Starostové východočeských měst Náchoda a Trutnova Jan Birke a Ivan Adamec jednali s polskou poslankyní Halinou Szymiec-Raczyńskou.Foto: archiv MěÚ Náchod

Na tom se v pondělí shodli poslanci a starostové východočeských měst Náchoda a Trutnova Jan Birke a Ivan Adamec s polskou poslankyní Halinou Szymiec-Raczyńskou. Předmětem jejich společného jednání na náchodské radnici byla doprava a především vzájemná informovanost o plánech obou sousedních zemí na jejím propojení.

Starosta Jan Birke v úvodu jednání informoval polskou kolegyni o aktuálním stavu investic do infrastruktury na české straně. „Dostavba dálnice D11 ve směru do Hradce Králové a dále na Jaroměř byla znovu obnovena v loňském roce, v roce 2017 bude pokračovat dále úsekem do Smiřic. V roce 2019 by měla být zahájena výstavba úseku R11 na polské hranice, čímž dojde k naplnění mezivládní dohody mezi ČR a Polskem," uvedl Jan Birke.

Starosta Trutnova Ivan Adamec ho doplnil: „Navzdory všem tvrzením o vzkříšení myšlenky obnovení tzv. Hitlerovy dálnice (severojižní větev R43 s přechodem u Dolní Lipky), které se v poslední době šíří především na polské straně, považujeme za jediné smysluplné řešení pokračování prací na propojení R11 a S3, tedy přes Královec."

Všichni přítomní se shodli na nutnosti urychlení dostavby a propojení české a polské dálniční sítě v navržené trase přes hraniční přechod Královec-Lubawka, tj. prostřednictvím dostavby dálnice D11 a navazující rychlostní komunikace R11. Vládní program s touto variantou počítá, výkupy pozemků na trase do Jaroměře pokračují a již dnes je vyřešeno více než 95 procent z nich. Na polské straně trvá priorita výstavby dálnice S3, jak informovala poslankyně Raczynská.

Ruku v ruce s těmito plány by mělo být i řešení zkapacitnění stávající komunikace přes Náchod, související výstavba obchvatu a dále rozšíření komunikací do Kudowy Zdrój a celého Kladska. To je také prioritou polské poslankyně Raczynske. Dle jejích slov na polské straně z důvodu nevyhovující infrastruktury začíná být velmi těžké podnikání ve výrobní sféře. Stejný problém řeší firmy i na české straně v Broumovském výběžku. Výstavba dálnic a zvýšení kapacity rychlostních komunikací je pro rozvoj a podporu podnikání v celém regionu nezbytná a vzájemně se nijak nevylučuje, ba naopak, doplňuje. I o tom budou na společném jednání již v toto měsíci jednat premiéři České a Polské republiky v Praze.

Poslankyně Raczynská uvedla, že Polsko nemá v současné době zájem na rekonstrukci silnice č. 43 spojující hraniční přechod Boboszow Dolní Lipka. Z jednání poslanců tedy vyplynulo, že Česko trvá na výstavbě R11 na Královec, myslí to vážně a společně s polskými kolegy na toto téma i nadále panuje vzájemná shoda.(bed, na)

Autor: Pavel Bednář

16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OKRESNÍ fotbalový výběr Náchoda kategorie U11 vstoupil do nové sezony třetím místem na turnaji ve Rtyni v Podkrkonoší. Výběr U12 odstartoval sezonu vítězstvím na turnaji v Úpici.

Nová sezona začala už také výběrům

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení