Schválení novely vázne na odporu čtyř velkých měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava), která by měla změna připravit o asi pět miliard korun.
Zítřejší demonstrace se zúčastní i starostka Meziměstí Eva Mücková: „Současným nastavením rozpočtového určení daní trpí občané našich menších měst a nikdo mě nepřesvědčí o tom, že velká města musí mít nepoměrně více prostředků. Proč? Vždyť i ten svoz odpadů u nás vychází v přepočtu finančně náročněji kvůli menšímu počtu občanů a rozlehlému území obcí než např. v hlavním městě. Proč má mít Meziměstí na jednoho obyvatele a rok asi 6800 korun, což je pro obce od dvou do pěti tisíc vůbec nejnižší částka a Praha 29600 Kč? V pohraničí je navíc život mnohem složitejší než ve velkých městech, kde je vše v dosahu. A navíc – i malá města zřizují školy, školky, provozují kulturní zařízení, to není žádnou výsadou jen těch největších. Věřte, že získané prostředky bychom použili smysluplně a ve prospěch našich občanů.“

„Do Prahy se nechystám, ale není to proto, že bych v tom neviděl význam, ale momentálně je pro mě přednější řídit město a mám již naplánováno spoustu schůzek, které jsou pro chod města důležité,“ říká náchodský starosta Jana Birke. I pro Náchod je podstatné, jak dopadne rozdělení daní pro města. „To je ale závislé na dohodě vlády a myslím si, že tento pochod rozhodování členů vlády neovlivní. I když se nechci v žádném případě od této akce distancovat, ale jak již jsem uvedl v současné době je pro mě důležité zúčastnit se sjednaných klíčových jednání, která by měla být přínosem pro město. V tom spatřuji současnou prioritu,“ má jasno náchodský starosta.

„Požadavky starostů jsou na místě. Mrzí mě, že se o těchto a jiných problémech, které tíží starosty v řadě měst a obcích, již dlouho ví a stále se nic neděje,“ nechal se slyšet Petr Mědílek, starosta Červeného Kostelce.

„Vyčerpala jsem rozumnou ústní i písemnou argumentaci a apelaci na toto téma. Z mého pohledu je víc než smutné, že se tato akce musí konat,“ přidala se Ida Seidlmanová, starostka Police nad Metují.

„Věřím ve zdravý úsudek zákonodárců, snad nebudou dále trpět neúměrné dotování velkých měst na úkor ostatních. Nesouhlasím s jejich argumentem, že jejich rozpočty počítají ve svém dlouhodobém plánu s danými penězi a snížená dotace je pro ně nepřípustná,“ protestuje Milan Brandejs, starosta Teplic nad Metují. (fr, jim)