Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Startuje se. Bojovou vřavou i loupežníkem

Náchodsko - A je to tady. Velikonoční prázdniny a Velikonoce zahajují novou turistickou sezónu a přináší řadu zajímavých akcí.

28.3.2013
SDÍLEJ:

Ceremoniál Otevírání pevnosti Josefov se uskutečnil poslední březnovou sobotu. Foto: Šimon Gall

Na zítřejší start sezony už je po zimním gruntování připraven zámek v Ratibořicích. Co tam mají v expozicích nového? „Takové drobnosti. Vloni se nám podařilo zrestaurovat luxusní odpadkový koš, tak ten už bude letos k vidění. A pak jeden vzpomínkový pohár, který věnovali spolužáci poslednímu majiteli princi Bedřichovi," dodává Ivan Češka.

Od pátku do pondělí bude navíc možno navštívit výstavu užitkové keramiky, českého uměleckého skla a skleněných šperků v barokním zámeckém sklepení. Výstavu doplní ukázky výroby skleněných figurek.

Zámečtí ukáží půdičku či gobelín

O víkendu otevře bránu i zámek v Novém Městě nad Metují. Letos nabídne více zajímavých informací o historii a významu rodiny jeho majitele Josefa Bartoně-Dobenína, prohlídkový okruh zámkem je rozšířen o výstavu o rodu Bartoňů. Bude možno vydat se i na prohlídkový okruh zámeckou půdou.

Návštěvníky do svých útrob opět vpustí i zámek v Náchodě, který se pochlubí novým gobelínem.

„Instalovali jsme ho ve Velkém sále expozice Salony druhého patra. Vyroben byl v Bruselu v závěru 17. století a jeho název je „verdura s ptactvem". Gobelín je po restaurování a byl zakoupen pro náchodský zámek na konci roku 2012," sdělila zástupce vedoucího správy objektu Ilona Svobodová.

Sezonu zahájí i ve vojenských objektech. Pevnost Dobrošov otevře podzemí při mimořádných velikonočních prohlídkách v sobotu, neděli a dokonce i na Velikonoční pondělí. Expozici o něco obohatili, přibylo třeba dynamo na nožní pohon.

„Na napájení vysílačky bylo zapotřebí dynama. Je to hezká rarita a málokdo ví, že to takto fungovalo, že se šlapalo, aby se vyráběl elektrický proud," uvedl správce pevnosti Josef Farář. Doplněna je také výstava miniatur vojáčků prvorepublikové armády. Dnes model čítá už přes 1300 figurek. Co se na Dobrošově také mění je vstupné, které o něco podražilo.

Pevností se ponese bojová vřava

Tradiční zahájení turistické sezóny čeká v sobotu pevnost Josefov. Program začne v 11 hodin dopoledne na nádvoří v Prvním vojensko-historickém muzeu Miroslava Frosta, jehož součástí je i expozice, která přibližuje život a tvorbu Waldemara Matušky. V jednu hodinu odpoledne pak vyrazí z Dolíku historické vojenské jednotky ve slavnostním průvodu městem. Následovat bude vyvěšení praporu na Bastionu číslo 1. „Symbolicky se předají klíče od pevnosti k jejímu využití pro turisty," uvedl správce turistického areálu v pevnosti Miroslav Vašata.

Pak vypukne vřava na louce za Dolíkem. Bitevní ukázka bude inspirována prusko-rakouskou válkou roku 1866.

V pevnosti připravili například novou malou expozici k její historii. „Bude přístupná i v rámci prohlídkového okruhu. Jsou tam historické fotografie, nějaké plány a historická fakta. To je jedna novinka. Další je, že o prázdninách bude otevřeno i v pondělí," dodává Miroslav Vašata.

Na dny prázdnin a víkendového volna lákají i další zážitkové akce. V broumovském klášteře odstartují o víkendu sezonu velikonoční prohlídky s Lotrandem. „Při zábavné prohlídce Lotrando všem zúčastněným představí velikonoční svátky a jejich zvyky a tradice. Pro malé i dospělé si mladý student klášterního gymnázia připravil spoustu soutěžních otázek a překvapení," uvedla za klášter Barbora Brandejsová.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují připravilo na zítra od 14 do 17 hodin velikonoční dílnu, kde se budou zdobit perníčky a vyrábět drobné dárečky s jarní tématikou. V pondělí 1. dubna pak bude vstup do muzea volný.

To třeba v klubovně zahrádkářů v České Skalici připravují na zítra a na sobotu velikonoční výstavu vláčků. Představí se funkční model nádraží v České Skalici, který je součástí projektu stavby modelu trati z Jaroměře do Trutnova. Výstavu zpestří modelová kolejiště a v doprovodném programu čeká na návštěvníky foukání skla, barvení velikonočních výrobků, malování kraslic, výroba svíček z vosku a další velikonoční dílny.

Devět tipů, kam na Velikonoce:

Muzeum papírových modelů Police nad Metují

Velikonoční dílna, zdobení perníčků a výroba drobných dárečků s jarní tématikou. Pátek od 14 do 17 hod.

Volný vstup v pondělí 1. dubna od 9 do 17 hod.

Zámek Nové Město nad Metují

Prohlídky v sobotu a neděli a na Velikonoční pondělí v časech 10:15, 11:00, 12:15, 14:00 a 15:00 hod., prohlídky půdy v 10:15, 12:30, 14:00 a 15:30 hod.

Klubovna zahrádkářů Česká Skalice

Velikonoční výstava vláčků a velikonoční dílny. Pátek a sobota 9 - 17 hod.

Zámek Ratibořice

Keramika a sklo v barokním zámeckém sklepení, od soboty do pondělí 10 - 16 hod.

Pevnost Jaroměř

Zahájení sezóny, sobota v 11 hod. v Prvním vojensko-historickém muzeu M. Frosta, od 13 hod. průvod historických jednotek, vztyčení vlajky, předání klíčů a bitva v josefovském Dolíku

Benediktinský klášter Broumov

Prohlídky s Lotrandem

Loupežnický synek představí tradice Velikonoc, sobota a neděle od 13:30 hodin

Zámek Náchod

Prohlídky od pátku do neděle a na Velikonoční pondělí od 10 do 16 hod.

Pevnost Dobrošov

Mimořádné prohlídky v sobotu, v neděli a na Velikonoční pondělí 10-12 a 13 -16 hod.

Výstavní síň Městského úřadu v Červeném Kostelci

Toulání jarem, velikonoční výstava, ukázky kraslic z Čech a Moravy a jarní nahlédnutí do jiných zemí ze sbírek Anny Rusové, do neděle 9 - 12 a 13 - 17 hod.

Autor: Pavel Bednář

28.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení