VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba nové kaple v Suchém Dole začne už brzy

Suchý Důl /FOTO/ – Když vloni začátkem července shořela zelená kaplička v Ticháčkově lese, byl to velký šok nejen pro místní, ale i pro všechny ostatní lidi.

9.4.2011 1
SDÍLEJ:

V Suchém Dole v Ticháčkově lese bude již ve velice blízké době zahájena stavba kapličky. Nová kaple by měla být navlas stejná jako ta původní.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Jak se později díky šetření policie ukázalo, kapli podpálil po hádce s rodiči mladík z nedaleké Police nad Metují.

ČTĚTE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY VPRAVO

Suchodolští na nic nečekali, a ještě tentýž den, co lehla kaplička popelem, uspořádali finanční sbírku na postavení nové kaple. Pokladničky, do nichž mohli lidé finančně přispívat, byly rozmístěny na několika místech v regionu. Sbírku podpořil také Královéhradecký kraj.

Jak nám řekl včera Vítězslav Vítek, starosta Suchého Dolu, doposud se podařilo shromáždit 800 tisíc korun. Ty pocházejí jednak ze sbírky, z různých charitativních akcí (např. Zpívání na schodech suchodolské kapličky), z farního plesu, z módní přehlídky Napříč stoletím v podání suchodolských občanů.
Vše je připraveno

„Výstavba nové kaple, která bude stát na místě té původní, začne již každým dnem. Čekáme na pěkné počasí, začneme nejpozději do tří týdnů,“ prozradil starosta Vítek s tím, že vše včetně pořezaného dřeva je již připraveno. V současné době probíhá výběrové řízení na firmu, která se stavby ujme.

„Požádali jsme o dotaci, kterou bychom použili na zaplacení sochy Panny Marie, kterou podle vzoru původní sochy nyní vyrábí z tvrzené sádry v Náchodě pan Roubíček,“ informoval starosta. Jak dodal, současně zažádali o prodloužení sbírky na obnovu kapličky do září 2012. „Bylo nám vyhověno, jsme moc rádi, neboť například v létě sem přijíždí spousta turistů, kteří – jak po zkušenostech z loňska víme – do sbírky přispívají nemalým finančním obnosem,“ řekl Vítek.

Vysvěcení a koncert

Po položení základního kamene farář místo vysvětí a pak se tu uskuteční koncert pražské skupiny Skotské dudy. Stavba by měla být dokončena letos v září.

Na místech v Ticháčkově lese, kde kaplička stála, se v letech 1892 – 1895 zjevovala tehdy čtrnáctileté Kristině Ringlové Panna Marie. Suchý Důl se tak i díky léčivé hlíně stal poutním místem, na které proudily denně tisíce poutníků. A právě z jejich darů byla kaplička kdysi postavena. O pár metrů dál je místo zvané Soudní brána, kde tryská ze země pramen vody, která je podle místních rovněž léčivá.

Záhadná fotografie

Vloni v červenci, když kaple shořela, pořídil na tomto místě tehdy devatenáctiletý Ladislav Kudláček z Police nad Metují fotografii, na níž je kromě požáru zachycena i „postava Panny Marie“ (na snímku v lévém rohu). Fotografie vyvolala velký ohlas. Měli o ní zájem jak různí odborníci, tak i obyčejní lidé. Někteří v ní i samotném požáru viděli určité znamení, jiní se přiklonili k verzi, že na fotce je pouhý dým.

Autor: Věra Sýkorová

9.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení