Nový autobusový terminál, jehož stavba by měla být dokončena na konci letošního roku, bude vybudován před budovou vlakového nádraží na místě asfaltového parkoviště. Město bohužel nebylo schopno zařídit plochu pro dočasné parkování a to z důvodu prodloužení rekonstrukce vlakového nádraží. Řidiči se tak musí připravit na to, že od poloviny března již nebudou moci parkovat na asfaltové ploše před železniční stanicí. „Jsme si plně vědomi toho, že situace kolem prostoru vlakového nádraží bude v letošním roce značně komplikovaná, k čemuž přispěje nejen výstavba nového dopravního terminálu, ale i nadále probíhající rekonstrukce železniční stanice a předpokládaná výluka ve druhé polovině letošního roku s náhradní autobusovou dopravou. Tímto se předem omlouváme za omezení a komplikace,“ uvedl Jiří Mikulka z odboru majetku města.

V současnosti se autobusové nádraží ve městě nenachází. Původní pod náměstím stojí na soukromém pozemku a není možné ho na tomto místě obnovit. Poloha autobusového terminálu u vlakového nádraží však některým místním nevyhovuje. „Lidem, kteří bydlí na druhé straně města směrem na Náchod nebo u náměstí, autobusový terminál u vlakového nádraží nepomůže. Dochází k posunu centra Jaroměře směrem od náměstí. Podle mého názoru také nebude kde parkovat. Kdo jede vlakem, tak už teď parkuje u Lidlu a to už nepůjde. Myslím si, že pak budou lidé spíš jezdit do Hradce Králové autem než vlakem,“ řekla Tamara Baudišová z Jaroměře.

close Stavba nového jaroměřského autobusového terminálu začne už v březnu. info Zdroj: vizualizace: archiv městského úřadu zoom_in

Nový dopravní terminál bude zahrnovat pět zastřešených autobusových zastávek. Součástí terminálu budou také parkovací místa pro 92 aut a automatizovaná kolárna, do které bude možné uschovat 118 jízdních kol. Celková cena stavby překročí 50 milionů korun. Většina nákladů bude hrazena z dotací zahrnující podporu EU a podporu z Národních veřejných zdrojů.   (ery)