Novoměstská vila zvítězila v kategorii rodinných domů. Jedná se o dvoupodlažní obytný dům s garáží vystavěný ve svažitém terénu. Přízemí objektu je uspořádané ve dvou výškových úrovních.


V hospodářské přístavbě je kromě doplňkových prostor zahradní kuchyň s venkovním posezením.
Prostor mezi oběma budovami je věnován vodnímu přírodnímu biotopu s vodopádem. Jezírko žije díky přítomnosti chovaných ryb celoročně a v létě ho lze využít i ke koupání.


Spolu s novoměstskými investory, manžely Voltrovými, převzal titul i projektant a autor návrhu Jan Hochman.
Kromě novoměstské vily byla v kategorii staveb občanské vybavenosti oceněna fasáda a chlazení budovy východočeských energetiků stojící v Hradci králové na Riegrově náměstí.


Čestná uznání dále získaly: bytový dům Nad Biřičkou v Novém Hradci Králové, Základní škola Karla Václava Raise v Lázních Bělohrad a lanová dráha Černohorský expres Janské Lázně – Černá hora.

Vila roku nevyrostla jako mávnutím kouzelného proutku

Téměř pět let let příprav a samotné výstavby předcházelo nynější podobě atypického domu, jenž v pondělí získal ocenění Stavba roku Královéhradeckého kraje 2007. Vilu obývá čtyřčlenná rodina a autorem návrhu byl architekt Jan Hochman. „Na začátku byla představa a chuť udělat něco výjimečného. Třičtvrtě roku si vyžádalo sbírání co největšího množství inspirací než se zrodila první studie, která splňovala představy investorů. Další dva roky se projekt připravoval a dva roky se vila stavěla. Náročnosti zpracování jednotlivých detailů se ke spokojenosti majitelů ujala novoměstská firma Alkstav,“ prozradil nám Jan Hochman, pro nějž a jeho kancelář je ocenění Stavba roku již třetí.