VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební práce na rekonstrukci Alejky byly opět zahájeny

Broumov - Po dlouhých týdnech čekání by se opět měly pohnout směrem k vytyčenému cíli. První červnové pondělí došlo totiž k předání parku Alejka stavební firmě Gardenline, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele stavby.

4.6.2009
SDÍLEJ:

ZÁSTUPCI MĚSTA, NADACE PROMĚNY předaly park Alejka první červnový den zástupcům stavební firmě Gardenline, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele stavby. Foto: Petra Hrubošová

Toho se zúčastnily dvě firmy, jejichž nabídky hodnotila pětičlenná výběrová komise tvořená dvěma zástupci jmenovanými Nadací Proměny, dvěma zástupci jmenovanými městem Broumov a jedním zástupcem společnosti Gordion, která celé výběrové řízení organizovala. Vítězná firma zajistí veškeré stavební a zahradnické práce v parku o rozloze 2,6 ha dle architektonického návrhu.

Začalo se kácením

Začátkem tohoto roku – v průběhu února a března – byly pokáceny vybrané stromy v parku včetně jírovcové aleje a zmlazeny některé keře. Pak práce ustaly a spočívaly pouze v občasné opravě pletiva, které mělo zabránit lidem, aby navzdory zákazu přes park chodili.

„Nadační příspěvek na realizaci tříletého projektu dosáhne téměř 23,5 milionů korun. Nadace poskytuje městu Broumov kromě grantu také průběžnou odbornou a komunikační podporu projektu. Město Broumov přispěje na projekt částkou 7 milionů korun. Společnost Gardenline, navíc poskytne alejové stromy v hodnotě 600 tisíc korun,“ informovala nás Jolana Říhová z Nadace Proměny, a pro upřesnění potvrdila, že cena za stavební a zahradnické práce byla vyčíslena na 26,8 milionů korun, přičemž celkové náklady na projekt přesáhnou 31 milionů korun.

„Na projektu Park Alejka už s městem spolupracujeme dva roky. V průběhu tohoto a příštího roku dojde v parku k rozsáhlým terénním úpravám, rekonstrukci cest a schodišť, k výsadbě nové zeleně a vybudování nových lávek přes Liščí potok. Dětem bude určeno nově navržené hřiště a lanová lávka nad potokem,“ komentuje zahájení stavby ředitelka Nadace Proměny Gabriela Navrátilová.

S projektovým záměrem na obnovu parku Alejka zvítězilo město Broumov v grantové výzvě 2006. V loňském roce projekt úspěšně prošel územním a stavebním řízením, stavební povolení bylo vydáno 21. listopadu 2008.

S obnovou parku založeného na počátku 19. století byla postupně seznámena také broumovská veřejnost, která dostala příležitost ovlivnit budoucí podobu Alejky v podobě výběru druhu stromu pro novou alej ve veřejném hlasování, besed, výstav, zábavně-naučné akce v parku atd. „Také v letošním roce bude pokračovat spolupráce se ZŠ Broumov a Gymnáziem Broumov, jejichž budovy s parkem sousedí. Žáci a studenti tak vytvoří originální Deník parku Alejka a zpracovají průběžné videoreportáže o proměně parku,“ informovala nás Jolana Říhová.

Park v centru města, který bude obnoven za odpory Nadace Proměny, by se měl veřejnosti otevřít na jaře příštího roku.

Autor: Jiří Špreňar

4.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fujavec lámal stromy i na Náchodsku a Trutnovsku

Ilustrační foto

V zimě už se asi nechtěl skrývat, hledaný muž se přihlásil sám

Rufer: Porazil jsem i otce oštěpařky Špotákové

Starkoč - Prakticky celý svůj život zasvětil sportu. Tím úplně prvním byl basketbal, postupně se nabalovala i další sportovní odvětví a díky svému zapálení „pobláznil“ sportem Starkoč, která z padesátí ročníků soutěží vesnických jednot slavila jednačtyřicet vítězství.

Studentské volby: Mladá generace by na Hradě radši viděla Drahoše

Broumov - V úterý 16. a středu 17. ledna proběhlo na středních školách po celé České republice II. kolo Studentských prezidentských voleb.

Silný vítr zatím mnoho škod nenapáchal. Hasiči vyjížděli hlavně k nehodám

Královéhradecký kraj - Kvůli hustému sněžení i silnému větru vydal pro čtvrteční den Český hydrometeorologický ústav hned několik výstrah. Vítr ale zatím žádné větší problémy nezpůsobil.

Sněžení, závěje, náledí i vítr. Meteorologové varují před nástrahami počasí

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části země. Ve vyšších polohách se mohou vyskytovat také sněhové jazyky nebo závěje. V celé zemi od dnešního večera do pátečního rána hrozí náledí. Stále také platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným větrem pro dnešní odpoledne a večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>